Praha - Hned čtyři dosud státní nemocnice převezme do své správy hlavní město Praha.
Jde o nemocnice Na Bulovce, Homolka, Thomayerovu nemocnici a Ústav pro matku a dítě v Podolí.
V úterý se na tom shodli ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Převod nemocnic je součástí generelu pražského zdravotnictví, který vymezuje spolupráci mezi hlavním městem a státem. Všechny nemocnice přejdou pod Prahu najednou, převodu zřejmě budou muset předcházet změny zákonů.
Hlavní město dosud žádnou svoji komplexní nemocnici nemělo a vadí mu, že nemůže efektivně ovlivňovat zdravotnictví v metropoli.
"Praha bude určovat, jaká akutní, lůžková i následná péče je potřeba. Budeme moci dosáhnout toho, že péče bude efektivní a ekonomicky výhodná," uvedl primátor.
Ministr s primátorem budou následujících pět až šest měsíců jednat o tom, jak převod nemocnic na hlavní město provést. Současně budou propočítávat, na kolik Prahu převod a investice do nových zařízení přijdou. Nemocnice by pod Prahu mohly přejít už příští rok.
Vznikl by tak de facto krajský holding nemocnic. Heger uvedl, že duální systém, kdy fakultní nemocnice spravuje stát a ostatní kraj, se už osvědčil v jiných krajích.
Podle primátora je v tuto chvíli předčasné mluvit o tom, jakým způsobem se bude měnit péče v jednotlivých nemocnicích. "Určitě se ale musí změnit poměr mezi lůžky akutní, následné a chronické péče," popsal primátor.
Právě chronická péče bude podle Svobody potřebovat posílení, protože v Praze přibývá seniorů. Naopak v některých oborech se přechází spíše na ambulantní zákroky a pooperační lůžka tak nejsou potřeba.
Primátor také oznámil, že nyní nepodporuje vstup soukromého investora do těchto pražských nemocnic. Nejméně první tři až čtyři roky chce mít Praha nemocnice zcela ve svých rukách.
"Teprve poté můžeme promýšlet nějaké jiné úvahy. Nicméně pokud se to dobře vyváží, město podle mne lůžkový rozsah využije v plném rozsahu. Takovéto zdravotnictví může být finančně soběstačné," dodal primátor.
Ohroženo podle Hegera není ani fungování specializovaných pracovišť, které v těchto nemocnicích fungují a v rámci republiky jsou ojedinělá. "V Nemocnici Na Bulovce je infekční klinika, které poskytuje specializovanou péči, ta zůstane. Všechny tři lékařské fakulty budou mít zájem, aby ji udržely pro výuku studentů," uvedl Heger.
Praha se původně zajímala pouze o nemocnici Bulovka, ze které chce udělat metropolitní nemocnici už do roku 2007. Podle nového vedení města by ale správa pouze jedné nemocnice nebyla ekonomicky výhodná. "Nejsme schopni ufinancovat toto zařízení se všemi dluhy a kapacitou, které má. Komplex nemocnic dokáže vyvažovat případné propady," dodal primátor.
"Výhoda více nemocnic je v tom, že Praha bude moci nabídnout v dualitě proti univerzitním nemocnicím dostatek služeb a zdravotní péče pro Pražany. Těžko bychom na Bulovce, která je v severní části Prahy, poskytovali péči pro jižní část města," dodal náměstek primátora Ivan Kabický (ODS).
Omezení fakultních nemocnic
Bulovka a Thomayerova nemocnice přišly na začátku tohoto roku o status fakultní nemocnice. Podle ministerstva zdravotnictví není nadále možné, aby v milionové Praze bylo pět fakultních nemocnic.
Bulovka už delší dobu čelí nejasnostem ohledně hospodaření. Audit ministerstva totiž v loňském roce odhalil například to, že nemocnice zadala bez výběrového řízení zakázku na právní služby za deset milionů korun.
Kvůli podezřelé zakázce přišla o místo ředitelka Kateřina Toběrná a Heger na podzim podal trestní oznámení.
Nemocnici nyní řídí lékař Petr Zajíc, pod jehož vedením se zkoumají staré smlouvy. Na podzim loňského roku byla zrušena zakázka na dva genetické analyzátory pro kliniku hrudní a plícní chirurgie. Přihlásil se do něj pouze jeden uchazeč.