Bulovka má nového ředitele. Bude jím lékař a člen ODS

Radek Nohl Radek Nohl
30. 6. 2011 16:10
Petra Zajíce doporučila výběrová komise, ministr Heger jeho jmenování potvrdil
Ředitelem Bulovky bude Petr Zajíc.
Ředitelem Bulovky bude Petr Zajíc. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger našel nového ředitele pro Fakultní nemocnici Na Bulovce.

Stane se jím kožní lékař Petr Zajíc, kterého doporučila výběrová komise. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Zajíc, který je členem ostravské ODS, usedne do křesla ředitele od 1. srpna. Ve čtvrtek by ho měl Heger představit managementu nemocnice.

"Cílem a úkolem nově jmenovaného ředitele bude především udržet a rozvíjet špičkovou kvalitu poskytované péče," řekl Sršeň.

Kdo je Petr Zajíc?

  • Petr Zajíc vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
  • Je absolventem postgraduálního manažerského studia na John Moores University v Liverpoolu.
  • Pracoval na kožním oddělení Městské nemocnice v Ostravě, a poté ve Fakultní nemocnici v Ostravě.
  • Rovněž vykonával funkci náměstka ředitele pro lékařskou péči v Městské nemocnici v Ostravě.
  • Pravidelně přednáší na odborných lékařských konferencích, je soudním znalcem a místopředsedou Sdružení ambulantních dermatologů ČR.
  • Zároveň zastává pozici místopředsedy Zdravotní komise Statutárního města Ostrava a je členem místní ODS.

Hegerova kontrola odhalila pochybení

Zajíc vyhrál výběrové řízení, do kterého se původně přihlásilo 19 lidí, čtyři z něj odstoupili.

Ve vedení nemocnice vystřídá Kateřinu Toběrnou. Ta musela skončit poté, co ministerská kontrola odhalila, že některé kroky byly pod jejím vedením nestandardní.

Například v době, kdy Toběrná Bulovku řídila, dostala právní kancelář bez výběrového řízení zakázku za více než deset milionů korun za rok.

Zajíc se však musí připravit na to, že nemocnice bude zřejmě brzy spadat pod Prahu. V současné době ji spravuje ministerstvo zdravotnictví.

"Ten proces chceme urychlit. V plánu investic ministerstva na příští rok je pro Bulovku nula," zdůvodnil poslanec ODS Boris Šťastný, který je i předsedou zdravotní komise pražského magistrátu.  

Obří dluhy z minulosti

Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Pavelky má Bulovka obrovské závazky z minulosti. Podle Hegerova úřadu jsou ve výši zhruba 450 milionů korun. "Všechny jsou splatné, a to je největší problém," podotkl Pavelka.  

Ministr Heger má však také připravený plán, podle kterého Bulovka a Thomayerova nemocnice již nemají být fakultními nemocnicemi, ale běžnými zdravotními zařízeními.

Jedním z důvodů podle Hegera také je, že není možné mít v milionové Praze pět fakultních nemocnic. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy