Praha - Vedení Prahy 7 si mezi sebe a své příbuzné velmi výhodně rozdělovalo byty. Někteří dokonce byli vedeni jako "sociální případ".
K odhalení těchto machinací pomohli zdejší zastupitelé Jan Čižinský (KDU-ČSL) a Ondřej Mirovský (Strana zelených).
Když se uvolnil pěkný obecní byt, obsadil ho některý ze zastupitelů či jeho příbuzný, byt šel většinou velmi brzy do privatizace. Uvolněné byty mohli mnozí z nich za pakatel, hluboko pod tržní cenou, odkoupit pár měsíců poté, co za podivných okolností získali nájemní smlouvy.
Členové bytové komise většinou rozhodovali rychle, jednotně, po ničem nepátrali.
Syn místostarosty je sociální případ. Radní také
Někteří dokonce o byt zažádali ze sociálních důvodů. "Sociálním případem" je například současný radní, tehdy zastupitel Prahy 7 za ČSSD Jaroslav Kopecký, nebo syn místostarosty Prahy 7 Josefa Neuberga (ODS).
Popřípadě se příbuzný jako jediný přihlásil do soutěže o byt a "náhodou" byla jeho nabídka jediná. Jak zasvěcení vysvětlují, většinou se soutěž dělala rychle a třeba na Vánoce.
Podivné "náhody", které dopomohly místostarostům, radním a členům zastupitelstva za ODS a ČSSD a jejich rodinným příslušníkům k velmi levným bytům, jsou nyní v Praze 7 tématem číslo jedna.
Občané se bouří, naštvaly je reportáže
Zdejší občané totiž reagují na reportáže odvysílané Českou televizí a TV Nova a chtějí zařadit na jednání zastupitelstva bod s výzvou k uhrazení škody, informuje jeden z hlasitých kritiků koalice na radnici Jan Čižinský (KDU-ČSL) a dodává: "Všechny neuvěřitelně štve, že dvacetiletý syn místostarosty byl sociálním případem nebo že byt koupil někdo, kdo v něm byl v nájmu týden."
Zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský zase žádá finanční kompenzaci a rád by, aby se případem souhrnně zabývala policie.
"Škoda, která Praze 7 vznikla, může jen u zastupitelů a jejich příbuzných dosahovat částky nad deset milionů korun. Ty peníze rozpočtu Prahy 7 velmi chybí a měly by být zaplaceny těmi, kteří je od městské části velmi podivně získali," dodává.