Udělejme z prostituce řádné podnikání, navrhuje Praha

ČTK ČTK
11. 3. 2013 13:31
Prostitutky by musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Praha v návrhu zákona o regulaci prostituce navrhuje, aby se poskytování sexuálních služeb stalo "řádným podnikáním".

Prostitutky by tak musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění, řekl v pondělí radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Města a obce by zároveň dostaly pravomoc rozhodovat o tom, zda na jejich území nevěstince budou, či nikoli. Navíc by mohly provoz veřejných domů kontrolovat.

V České republice zatím žádná zákonná úprava prostituce neexistuje. Kritici hovoří o tom, že by takový zákon prostituci prakticky legalizoval.

To ale radní omítá. Podle něj jde jen o vymezení podmínek a pravidel. "Hlavní město Praha totiž nemá zákonnou možnost regulovat prostituci mimo veřejná prostranství," argumentuje Manhart. "Cílem je oddělit legální prostituci od nelegální prostituce," doplnil.

Návrh zákona, který po roce v těchto dnech dokončila pracovní skupina, musí nejprve schválit rada, zastupitelům by se měl na stůl dostat v květnu. Teprve poté o něm budou rozhodovat poslanci.

V Praze se o podobném zákonu diskutuje už řadu let. Zatím ale bez konkrétních výsledků.

S prostitucí a nočními kluby, které sexuální služby nabízejí, se potýká především centrum města. "Prahu pálí velké množství míst, kde je prostituce provozována. Jen v Praze 1 jsou to desítky a desítky erotických klubů," tvrdí radní.

Jde hlavně o veřejné domy v okolí Václavského náměstí, zejména v ulici Ve Smečkách. Praha má v současnosti vyhlášku, která zakazuje nabízet prostituci na veřejných prostranstvích, nemůže ji ale kontrolovat v uzavřených objektech.

Město proto navrhuje, aby obecní úřady vydávaly povolení i samotným nevěstincům, a tím ovlivňovaly jejich počet a umístění.

Povolení po zdravotní prohlídce

Lidé, kteří nabízejí sexuální služby, by neměli klasický živnostenský list, ale povolení. To by dostávali na základě pravidelných zdravotních prohlídek.

Porušení zákona by s sebou podle Manharta neslo sankce ve výši od 15 000 korun do dvou milionů korun.

"Prostituce tu byla, je a bude, jejím přehlížením nic nezměníme. Zakázat něco, co neexistuje, ovšem nelze, proto musíme tento jev nejdříve uzákonit, jen tak nad ním získáme kontrolu," řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Podle něho už má návrh předjednanou podporu některých poslanců, kteří byli za Prahu zvoleni do sněmovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy