U Prdlavky. Žádný fór, Zdeněk Svěrák odhalil na Žižkově novou autobusovou zastávku

ČTK Video ČTK, Video
22. 11. 2021 17:11
Autobusová linka číslo 101 pražské městské hromadné dopravy nově povede až na Žižkov. Autobusy budou stavět například i na nové zastávce U Prdlavky, která vznikla ve Slavíkově ulici v Praze 3. Název nové zastávky odkazuje k filmu Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Vrchní, prchni!, jehož hlavní hrdina Dalibor Vrána poblíž bydlel.
Příští stanice - U Prdlavky. Projev Zdeňka Svěráka u příležitosti slavnostního otevření autobusové zastávky. | Video: Facebook/Ondřej Rut - místostarosta Prahy 3

Autobusy linky 101 budou od začátku prosince jezdit z Vršovic přes Vinohrady na zastávku Viktoria Žižkov, sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu. Dosud jezdily autobusy na lince 101 mezi zastávkami Tolstého a Zentiva.

Na linku budou podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra nasazeny vozy Solaris Urbino 10,5, které jsou nízkoemisní a nízkopodlažní. Pohyb po Praze by tak podle něj měly autobusy ulehčit především rodičům s dětmi v kočárcích, seniorům a osobám s omezeními pohybu.

O prodloužení autobusové linky číslo 101 podle Scheinherra dlouhodobě usilovaly městské části Praha 2 a Praha 3, což potvrdil i starosta Prahy 3 Ptáček. Vinohrady a Žižkov jsou hustě obydlené a v mnohých místech byly zastávky městské hromadné dopravy pro některé obyvatele těchto čtvrtí vzdálené. "Právě autobusová linka 101 uvnitř zástavby pomůže občanům se dostávat snadno obzvlášť na tramvajové zastávky," řekl náměstek s tím, že se díky tomu pro obyvatele dotyčných území zrychlí doprava po metropoli.

Nová zastávka U Prdlavky nese jméno odkazující k přezdívce titulní postavy filmu Vrchní, prchni!. Filmový knihkupec Dalibor Vrána v těchto místech bydlel. Jako "Prdlavka" byl ve filmu svými sousedy označován proto, že jezdil tříkolovým vozítkem velorex, vysvětlil scénárista české filmové komedie z 80. let Zdeněk Svěrák.

Minibusové nebo midibusové linky s provozem malých autobusů v Praze pomáhají v dopravní obslužnosti zejména v okrajových částech města nebo tam, kde klasický autobus vzhledem k úzkým ulicím neprojede. Smyslem linek je přiblížit zastávky především hůře pohyblivým cestujícím nebo lidem s kočárky. Nová linka od listopadu funguje například v psychiatrické nemocnici v Bohnicích, do jejíhož areálu zajíždí linka číslo 235.

Dagmar Patrasová měla být při slavné scéně z filmu Vrchní prchni! "naostro":

Ve sprchovací scéně Vrchní, prchni! měla být Dagmar úplně na ostro | Video: Aktuálně.cz, Bohemia MP
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy