Praha - Pražská TOP 09 odebrala primátorovi Bohuslavu Svobodovi kompetence týkající se firmy Pražská plynárenská. Zároveň prosadila svůj plán na reorganizaci magistrátu.
Oba návrhy TOP 09 schválila poměrem hlasů 6:5. ODS byla proti, nevyužila ale práva materiály vetovat.
Veto ODS přišlo na řadu až ve chvíli, kdy TOP 09 navrhovala změnu jednacího řádu. Konkrétně právě zrušení práva veta.
Informaci Aktuálně.cz potvrdilo několik zdrojů z jednání.
Primátorovy kompetence TOP 09 přidělila svému náměstkovi Pavlu Richterovi. Správa Pražské plynárenské je jedním z témat, o které vede koalice dohodovací řízení.
S návrhem na reorganizaci magistrátu ODS nesouhlasila, protože je podle ní nekoncepční a špatně připravený. Magistrát si kvůli této otázce nechal vypracovat stanovisko ministerstva pro místní rozvoj.
To podle jednoho z účastníků jednání nedoporučilo návrh TOP 09 na sloučení stavebního odboru a odboru územního plánování. I přes ministerskou výtku ale materiál prošel.
TOP 09 se reorganizaci pokoušela prosadit již před několika týdny. Tehdy ji ale koaliční partner odmítl zařadit na jednání. Vše vyvrcholilo předčasným koncem schůze a TOP 09 vyhrožovala odchodem z koalice. Spor pak skončil vyvoláním smírčího řízení o této otázce.
Vážný spor se rozhořel v úterý o právo veta zakotvené v koaliční smlouvě. TOP 09 už na úterním jednání navrhla jeho zrušení, protože údajně odporuje zákonu.
I tuto otázku si podle informací deníku Aktuálně.cz nechává magistrát posoudit, tentokrát u ministerstva vnitra. Do začátku jednání ale odpověď nedorazila.
Právo veta
Veto umožňuje každé ze stran zablokovat kterýkoli návrh. Jeho existence je důležitá především pro ODS, která má v radě pouhých pět členů proti šesti za TOP 09.
Pokud by TOP 09 zrušení veta prosadila, fakticky by získala nadvládu v radě města.
Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) tvrdí, že stanovisko jeho strany stojí na dvou právních posudcích. Jejich výsledky ale nikdo, včetně radních za ODS, neviděl.