Pražská TOP 09 jedná o koalici s ANO. Chtějí ale, aby primátorka skončila. Ta to odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2015 16:01
Pražští zastupitelé za TOP 09 jednají s ANO o novém složení koalice. Přidat by se mohla ČSSD nebo ODS. TOP 09 však chce, aby Adriana Krnáčová (ANO) odešla nejenom z postu primátorky, ale i z rady. Sdělilo to několika zdrojů z magistrátu. Primátorka na dotaz řekla, že "nikam odcházet nehodlá". Opoziční ODS na čtvrtečním zasedání zastupitelstva navrhla odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Po poradě klubů ale návrh stáhla. "Nemyslím si, že by bylo důstojné odvolat primátorku kvůli neznalosti jednacího řádu," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé za TOP 09 vyjednávají podle informací v průběhu přerušovaného zasedání zastupitelstva o nové magistrátní koalici s ANO. Přidat by se mohla ČSSD nebo ODS.

Podmínkou je ovšem odchod Adriany Krnáčové (ANO) nejenom z postu primátorky, ale i z rady. Sdělilo to několik zdrojů z magistrátu. Primátorka na dotaz řekla, že "nikam odcházet nehodlá".

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po řadě neshod rozpadla před několika týdny. Od té doby se horečně vyjednává o nové podobě koaliční spolupráce. ANO mělo původně spolupráci s TOP 09 zapovězenou.

Zákaz sice vzalo zpět, TOP 09 se ale nechala slyšet, že ANO propáslo svoji šanci. Nyní se mluvilo o tom, že ANO by mohlo z nové rady zcela vypadnout. Vyjednávalo se o koalici TOP 09, ODS a Trojkoalice, ke kterým by se mohla připojit ČSSD nebo nezávislí zastupitelé s Piráty.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Odvolání Krnáčové

Opoziční ODS navíc na čtvrtečním zasedání zastupitelstva navrhla odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Po poradě klubů ale návrh stáhla. "Nemyslím si, že by bylo důstojné odvolat primátorku kvůli neznalosti jednacího řádu," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Návrh na odvolání primátorky přišel nečekaně. Spustila jej debata, při níž opozice navrhla odvolání předsedkyně výboru pro kulturu Elišky Kaplické (ANO) a šéfa výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Humplík návrh na odvolání Krnáčové podal s odůvodněním, že primátorka nezná jednací řád. Nebyl to přitom první pokus primátorku sesadit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy