Pražská TOP 09 jedná o koalici s ANO. Chtějí ale, aby primátorka skončila. Ta to odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2015 16:01
Pražští zastupitelé za TOP 09 jednají s ANO o novém složení koalice. Přidat by se mohla ČSSD nebo ODS. TOP 09 však chce, aby Adriana Krnáčová (ANO) odešla nejenom z postu primátorky, ale i z rady. Sdělilo to několika zdrojů z magistrátu. Primátorka na dotaz řekla, že "nikam odcházet nehodlá". Opoziční ODS na čtvrtečním zasedání zastupitelstva navrhla odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Po poradě klubů ale návrh stáhla. "Nemyslím si, že by bylo důstojné odvolat primátorku kvůli neznalosti jednacího řádu," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé za TOP 09 vyjednávají podle informací v průběhu přerušovaného zasedání zastupitelstva o nové magistrátní koalici s ANO. Přidat by se mohla ČSSD nebo ODS.

Podmínkou je ovšem odchod Adriany Krnáčové (ANO) nejenom z postu primátorky, ale i z rady. Sdělilo to několik zdrojů z magistrátu. Primátorka na dotaz řekla, že "nikam odcházet nehodlá".

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po řadě neshod rozpadla před několika týdny. Od té doby se horečně vyjednává o nové podobě koaliční spolupráce. ANO mělo původně spolupráci s TOP 09 zapovězenou.

Zákaz sice vzalo zpět, TOP 09 se ale nechala slyšet, že ANO propáslo svoji šanci. Nyní se mluvilo o tom, že ANO by mohlo z nové rady zcela vypadnout. Vyjednávalo se o koalici TOP 09, ODS a Trojkoalice, ke kterým by se mohla připojit ČSSD nebo nezávislí zastupitelé s Piráty.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Odvolání Krnáčové

Opoziční ODS navíc na čtvrtečním zasedání zastupitelstva navrhla odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Po poradě klubů ale návrh stáhla. "Nemyslím si, že by bylo důstojné odvolat primátorku kvůli neznalosti jednacího řádu," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Návrh na odvolání primátorky přišel nečekaně. Spustila jej debata, při níž opozice navrhla odvolání předsedkyně výboru pro kulturu Elišky Kaplické (ANO) a šéfa výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Humplík návrh na odvolání Krnáčové podal s odůvodněním, že primátorka nezná jednací řád. Nebyl to přitom první pokus primátorku sesadit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy