Tisíce odpůrců potratů prošlo Prahou, pochodu se zúčastnili Bělobrádek i Duka

ČTK ČTK
2. 4. 2016 17:13
Centrem Prahy v sobotu prošel Národní pochod pro život, kterého se účastnilo přes čtyři tisíce odpůrců potratů. V průvodu byli lidé všech věkových kategorií, včetně velkého množství dětí. Akce vyvrcholila pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí. Krátce vystoupil kardinál Dominika Duka a plzeňský biskup František Radkovský. Oba se vymezili proti potratům a poděkovali rodičům dětí. Z představitelů vlády na pochodu byl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Akce se konala pošestnácté.
Přes 4000 odpůrců potratů prošlo centrem Prahy podle organizátorů akce Národní pochod pro život.
Přes 4000 odpůrců potratů prošlo centrem Prahy podle organizátorů akce Národní pochod pro život. | Foto: ČTK

Praha - Přes 4 tisíce odpůrců potratů prošlo centrem Prahy podle organizátorů akce Národní pochod pro život. Policie své odhady počtu účastníků nechtěla z taktických důvodů uvádět. Loni bylo v Česku uměle ukončeno téměř 21 tisíc těhotenství. Akce se konala pošestnácté.

"Hlavním cílem pochodu je každý rok a letos také, že v České republice jsou ženy, které jsou osamělé, zaskočené těhotenstvím, kdy nacházejí dostatečnou podporu a dostatečnou pomoc ve svých rodinách a od svých partneru," řekla místopředsedkyně pořádajícího Hnutí pro život Zdeňka Rybová.

Průvodu se účastnili lidé všech věkových kategorií, včetně velkého množství dětí. V davu šly například řádové sestry nebo kněží. Účastníci nesli třeba české vlajky i vlajky pořádajícího, modro-červeno-bílé balonky, transparenty proti potratům nebo desítky symbolických bílých křížů.

Účastníci pochodu vyrazili za slunečného počasí z pražského Králova. Jejich cesta vedla kolem Karlova mostu a Národního divadla, kde potkali několik odpůrců, kteří měli nápisy s nesouhlasnými transparenty. Na nich byla například hesla "Moje tělo, moje volba" nebo "Chráněný sex není zločin".

Akce vyvrcholila pod sochou svatého Václava. Na náměstí krátce vystoupil kardinál Dominika Duka nebo plzeňský biskup František Radkovský. Oba se vymezili proti potratům a poděkovali rodičům dětí.

"Národ i Evropa vymírají a jiné národy je mohou nahradit. Dalo by se říct, že pácháme národní sebevraždu," prohlásil při svém projevu Radkovský. Z představitelů vlády na pochodu byl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy