Tisíce lidí kupují permanentky do Zoo Praha. Než zdraží

Pavel Baroch
29. 4. 2012 10:00
Rodina za roční permanentku do pražské zahrady zaplatí 1800 kč namísto 1200 Kč
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo.
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo. | Foto: Zoo Praha

Praha - Tisíce lidí chtějí využít poslední dny před květnovým zdražením vstupného pro pražské zoologické zahrady a kupují si roční permanentky ještě za původní ceny.

"Máme tady před pokladnami fronty," potvrdil Aktuálně Vít Kahle, šéf PR a marketingu Zoo Praha. Uvedl, že prodej ročních lístků se poté, co vedení zahrady oznámilo zdražení lístků, zvýšil přibližně desetinásobně.

Zatímco den před oznámením se prodalo za jeden den 73 permanentek, následně to bylo asi 750 celoročních vstupenek.

Rodina přitom při zakoupení "staré" permanentky ušetří stokoruny. Současná cena ročního lístku pro dva dospělé a dvě dětí činí 1200 korun, od května to bude 1800 korun. Jeden dospělý zaplatí nově 700 korun namísto současných 500 korun, dítěti (3-15 let) se zvedne cena z 300 na 450 korun.

"Nadále zachováváme princip, že se roční permanentka oproti jednorázovému lístku vyplatí už při třetí návštěvě," poznamenal Vít Kahle.

Roční permanentka pro 12 vstupů

Úplnou novinkou je, že nová roční permanentka umožní návštěvníkovi pražské zoo maximálně 12 vstupů, respektive 4 krát 12 vstupů, pokud jsou pro více osob. Důvodem je to, že si nepřenosné roční permanentky půjčují mezi sebou známí nebo zaměstnanci jedné organizace.

Základní ceny od května

  • Dospělý: 200 kč
  • Děti do 3 let: Zdarma
  • Děti 3-15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P: 150 Kč
  • Rodina (2 dospělí + 2 děti): 600 Kč + každé další dítě 100 Kč
  • Senioři nad 70 let: 1 Kč

Právě omezení ročního lístku na dvanáct vstupů vyvolává mezi návštěvníky zoo patrně největší kritiku.

"Věříme, že se to běžných abonentů nedotkne," uvedla nicméně mluvčí zoo Tereza Palečková. "Ze statistik posledních dvou let totiž vyplývá, že průměrný počet vstupů na roční permanentku byl mnohem nižší než nově stanovených dvanáct."

Jedna čtyřčlenná rodina s permanentkou navštívila loni zahradu v průměru šestkrát. Majitelé ročních permanentek budou za parkování platit 50 korun namísto stokoruny, budou mít i slevu na občerstvení, suvenýry a další služby.

Za 5 tisíc třeba každý den

Novinkou je rovněž zavedení firemní roční permanentky. Vyjde na 5 tisíc korun, bude přenosná a umožní vstup do zoo pro čtyři osoby dvanáctkrát ročně.

Kdo chce mít neomezený počet vstupů jako dosud, musí se za 5 tisíc stát členem Fanklubu Zoo Praha. V ceně bude například parkování za 1 korunu, vstup na speciální večerní prohlídku nebo na denní prohlídku s průvodcem.

Z pětitisícového členského příspěvku poputuje 100 korun na záchranářské projekty v rámci sbírky "Pomáháme jim přežít".

Pražská zoo zdůvodnila zdražení vstupného rostoucími náklady na energie a další zdroje. Naposledy zvyšovala ceny v lednu 2008.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy