Tisíce lidí kupují permanentky do Zoo Praha. Než zdraží

Pavel Baroch
29. 4. 2012 10:00
Rodina za roční permanentku do pražské zahrady zaplatí 1800 kč namísto 1200 Kč
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo.
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo. | Foto: Zoo Praha

Praha - Tisíce lidí chtějí využít poslední dny před květnovým zdražením vstupného pro pražské zoologické zahrady a kupují si roční permanentky ještě za původní ceny.

"Máme tady před pokladnami fronty," potvrdil Aktuálně Vít Kahle, šéf PR a marketingu Zoo Praha. Uvedl, že prodej ročních lístků se poté, co vedení zahrady oznámilo zdražení lístků, zvýšil přibližně desetinásobně.

Zatímco den před oznámením se prodalo za jeden den 73 permanentek, následně to bylo asi 750 celoročních vstupenek.

Rodina přitom při zakoupení "staré" permanentky ušetří stokoruny. Současná cena ročního lístku pro dva dospělé a dvě dětí činí 1200 korun, od května to bude 1800 korun. Jeden dospělý zaplatí nově 700 korun namísto současných 500 korun, dítěti (3-15 let) se zvedne cena z 300 na 450 korun.

"Nadále zachováváme princip, že se roční permanentka oproti jednorázovému lístku vyplatí už při třetí návštěvě," poznamenal Vít Kahle.

Roční permanentka pro 12 vstupů

Úplnou novinkou je, že nová roční permanentka umožní návštěvníkovi pražské zoo maximálně 12 vstupů, respektive 4 krát 12 vstupů, pokud jsou pro více osob. Důvodem je to, že si nepřenosné roční permanentky půjčují mezi sebou známí nebo zaměstnanci jedné organizace.

Základní ceny od května

  • Dospělý: 200 kč
  • Děti do 3 let: Zdarma
  • Děti 3-15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P: 150 Kč
  • Rodina (2 dospělí + 2 děti): 600 Kč + každé další dítě 100 Kč
  • Senioři nad 70 let: 1 Kč

Právě omezení ročního lístku na dvanáct vstupů vyvolává mezi návštěvníky zoo patrně největší kritiku.

"Věříme, že se to běžných abonentů nedotkne," uvedla nicméně mluvčí zoo Tereza Palečková. "Ze statistik posledních dvou let totiž vyplývá, že průměrný počet vstupů na roční permanentku byl mnohem nižší než nově stanovených dvanáct."

Jedna čtyřčlenná rodina s permanentkou navštívila loni zahradu v průměru šestkrát. Majitelé ročních permanentek budou za parkování platit 50 korun namísto stokoruny, budou mít i slevu na občerstvení, suvenýry a další služby.

Za 5 tisíc třeba každý den

Novinkou je rovněž zavedení firemní roční permanentky. Vyjde na 5 tisíc korun, bude přenosná a umožní vstup do zoo pro čtyři osoby dvanáctkrát ročně.

Kdo chce mít neomezený počet vstupů jako dosud, musí se za 5 tisíc stát členem Fanklubu Zoo Praha. V ceně bude například parkování za 1 korunu, vstup na speciální večerní prohlídku nebo na denní prohlídku s průvodcem.

Z pětitisícového členského příspěvku poputuje 100 korun na záchranářské projekty v rámci sbírky "Pomáháme jim přežít".

Pražská zoo zdůvodnila zdražení vstupného rostoucími náklady na energie a další zdroje. Naposledy zvyšovala ceny v lednu 2008.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy