Osmá značka za 81 let. Podívejte se na loga pražské zoo

Osmá značka za 81 let. Podívejte se na loga pražské zoo
Prvním, byť neoficiálním logem pražské zoologické zahrady byla kresba lvice Šárky. Jejím autorem je malíř František Xaver Procházka. Účelem kresby nebylo vytvoření loga. Procházka rád kreslil zvířata, a když se seznámil s profesorem Jandou, zakladatelm pražské zoo, nabrala tato záliba cílený směr: maloval pro vzdělávací účely. Perokresba se následně začala objevovat na dopisním papíře zoologické zahrady, i když ne zcela důsledně. Po smrti profesora Jandy se přestala používat.
Za války zoo žádné logo neměla. Až poté se na některých listinách a publikacích objevila kresba zubra. Autor je neznámý, stejně tak oficiální důvod, proč bylo vybráno právě toto zvíře. Nejspíš to souviselo s tím, že se pražská zahrada zapojila do projektu záchrany zubra. Iniciátorkou byla dr. Erna Mohrová, častá návštěvnice Prahy.
V 50. letech vystřídal zunra kůň Převalského, který se stal erbovním zvířetem pražské zoo. Na I. mezinárodním sympoziu na záchranu koně Převalského byla totiž Praha pověřena tím, aby vedla plamennou knihu tohoto zvířete. Autor této kresby je neznámý.
Nová podoba loga ze 60. let. Ani v tomto případě se nepodařilo vypátrat autora.
Foto: Zoo Praha
Pavel Baroch
31. 3. 2012 10:05

Pražská zoologická zahrada vstupuju do 81. sezony s novým logem, který vytvořila renomovaná newyorská společnost Charmayeff&Geismar, vítěz tendru na novou značku zoo.

V historii zahrady to je osmé logo. Zahrada musela změnit svou značku kvůli autorsko-právnímu sporu s výtvarníkem Michalem Cihlářem, který se táhne už roky. Nejvyšší na podzim 2009 zakázal pražké zoo Cihlářovo logo používat, proto ho nahradila prozatímní značka, kterou po zhruba půldruhém roce střídá zcela nové logo.

"Stanovili jsme si finanční limit na vytvoření nejen loga, ale i celého grafického manuálu, a to na stejnou částku, jakou po nás za užívání svého loga soudně požaduje Michal Cihlář, tedy 1,8 milionu korun," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Spor se nyní přesunul až k Ústavnímu soudu.

Nové logo představuje pět stop zvířat. Lví stopa připomíná jedno z prvních zvířat zahrady, lvici Šárku. Stopa ptáka upozorňuje na světově významné chovatelské úspěchy na příkladu kondora andského z roku 1937. Stopa koně Převalského zdůrazňuje podíl Zoo Praha na záchraně tohoto druhu. Stopa varana symbolizuje rozvoj zahrady po povodních a stopa velemloka má s odkazem na dílo Karla Čapka upozornit na širší kulturní význam zahrady.

 

Právě se děje

Další zprávy