Svatý Tomáš na orloji skrýval dopis sochaře Suchardy. Píše v něm, jak chtěl památku přestavět

Michal Polák Michal Polák
8. 6. 2018 16:40
Dopis, který sochař Vojtěch Sucharda napsal na stroji, se dochoval v bezvadném stavu.
Orlojník Petr Skála na orloji.
Orlojník Petr Skála na orloji. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V soše svatého Tomáše na pražském orloji se našel ukrytý dopis od sochaře a řezbáře Vojtěcha Suchardy, který po druhé světové válce vyhořelý orloj a sochy apoštolů obnovoval.

Na úkryt s dopisem se přišlo náhodou při rekonstrukci památky. "V soše něco chrastilo, a proto se vzala na rentgen. Tam se zjistilo, že uvnitř je nějaká tuba," vysvětluje orlojník Petr Skála. V soše svatého Tomáše byla naspodu díra a v ní byla zastrčena hliníková tuba od doutníku, v níž byl několikastránkový dopis od řezbáře Suchardy uložen.

"Sucharda tam popisuje své peripetie, když chtěl po válce přestavět orloj," říká Skála. Dopis byl podle něj napsán na stroji a je v bezvadném stavu.

Orloj byl při Pražském povstání koncem druhé světové války zasažen dělostřeleckým granátem, takže vyhořela dřevěná konstrukce a shořely i sochy apoštolů. Sucharda dostal za úkol vytvořit repliky, to ale odmítal a chtěl vytvořit sochy nové. Jeho návrhy však byly zamítnuty jako příliš extravagantní. Sucharda nakonec apoštoly na základě jejich původní podoby vyřezal, i když nejde o přesné repliky.

Rekonstrukce orloje začala v lednu letošního roku a měla by trvat až do konce prázdnin. V březnu byla na místo orloje naistalována obří LED obrazovka, na které běží věrná animace chodu hodin včetně zvukových efektů.

Praha spustila na Staroměstské radnici virtuální orloj | Video:
 

Právě se děje

před 14 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy