Svatý Tomáš na orloji skrýval dopis sochaře Suchardy. Píše v něm, jak chtěl památku přestavět

Michal Polák Michal Polák
8. 6. 2018 16:40
Dopis, který sochař Vojtěch Sucharda napsal na stroji, se dochoval v bezvadném stavu.
Orlojník Petr Skála na orloji.
Orlojník Petr Skála na orloji. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V soše svatého Tomáše na pražském orloji se našel ukrytý dopis od sochaře a řezbáře Vojtěcha Suchardy, který po druhé světové válce vyhořelý orloj a sochy apoštolů obnovoval.

Na úkryt s dopisem se přišlo náhodou při rekonstrukci památky. "V soše něco chrastilo, a proto se vzala na rentgen. Tam se zjistilo, že uvnitř je nějaká tuba," vysvětluje orlojník Petr Skála. V soše svatého Tomáše byla naspodu díra a v ní byla zastrčena hliníková tuba od doutníku, v níž byl několikastránkový dopis od řezbáře Suchardy uložen.

"Sucharda tam popisuje své peripetie, když chtěl po válce přestavět orloj," říká Skála. Dopis byl podle něj napsán na stroji a je v bezvadném stavu.

Orloj byl při Pražském povstání koncem druhé světové války zasažen dělostřeleckým granátem, takže vyhořela dřevěná konstrukce a shořely i sochy apoštolů. Sucharda dostal za úkol vytvořit repliky, to ale odmítal a chtěl vytvořit sochy nové. Jeho návrhy však byly zamítnuty jako příliš extravagantní. Sucharda nakonec apoštoly na základě jejich původní podoby vyřezal, i když nejde o přesné repliky.

Rekonstrukce orloje začala v lednu letošního roku a měla by trvat až do konce prázdnin. V březnu byla na místo orloje naistalována obří LED obrazovka, na které běží věrná animace chodu hodin včetně zvukových efektů.

Praha spustila na Staroměstské radnici virtuální orloj | Video:
 

Právě se děje

před 10 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy