Praha - Tři stovky sympatizantů squattingu prošly odpoledne Prahou na protest proti nedávnému vyklizení zchátralé usedlosti Cibulka. Doprovázely je vozy s hudbou a také desítky policistů. Průvod vyšel po 16:00 z Václavského náměstí k symbolu pražských squatterů - vile Milada v Praze 8 - vedlejšími ulicemi. U Vltavy na dohled od bývalého squatu pak zhruba dvě stovky demonstrantů po 19:00 zůstaly a bavily se hudbou. Akce má skončit nejpozději v 22:00.
Podle pořadatelů chtěli účastníci demonstrace, kteří se shromažďovali od 14:00 u sochy svatého Václava, vyjádřit nesouhlas s postupem policie a přimět majitele usedlosti k jednání. Rádi by s ním obnovili nájemní smlouvu, která jim umožňovala obývat usedlost, jejíž historie sahá do 14. století.
Protestující měli alegorický vůz se symbolem cibule, z dalších dvou vozů zněla hlasitá hudba. Část demonstrantů přijela na kole, další přišli se psy, někteří s dětmi v kočárcích. Policejní mluvčí Iveta Martínková ČTK řekla, že bylo nasazeno několik desítek policistů a členové antikonfliktního týmu.
Cibulku squateři obývali tři roky a měli uzavřenou smlouvu s jejím majitelem, ten ji ale vypověděl. Podle policie byl zásah, při němž bylo 6. května zadrženo deset lidí a tři byli zranění, v souladu se zákonem a předpisy.
"Proti desítce stálých obyvatel a necelým dvěma desítkám návštěvníků zchátralé usedlosti nasadila policie 'desítky desítek' těžkooděnců a vodní dělo. Z momentálně přítomných vybrala podle předem připraveného seznamu stálé obyvatele, které zadržela," popisují vyklizení squatu pořadatelé.
Jeden ze squaterů už byl odsouzen k dvouměsíčnímu podmíněnému trestu, ale podal odpor. Proti dalším sedmi bylo zahájeno trestní řízení kvůli neoprávněnému užívání nemovitosti.
Při zásahu bylo 130 policistů. Policie měla informaci, že na místě může být 50 až 70 neoprávněných obyvatel, nakonec jich tam bylo 30. Majitel nemovitosti podal na squatery trestní oznámení, na jehož základě pak zasahovala policie.
Zásah chce od policejního prezidenta vysvětlit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V dnešních Otázkách Václava Moravce řekl, že policejní zásah stál zhruba čtvrt milionu korun. O poměrně masivním zákroku stále pochybuje, zprávu od policie, kterou si vyžádal, zatím nedostal.
"Chci vědět, zda byl zásah přiměřený, zda finanční prostředky nebyly vynaloženy marně. Vedle toho by mě zajímalo, proč jsme konali takto rychle," uvedl. Bojí se, aby zásah nevedl k tomu, že se na policii budou obracet vlastníci dalších nemovitostí, kteří mají problém v občanskoprávních sporech s jejich vyklizením.