Praha - Když se v červenci prohnal Prahou rozvodněný Botič, nechal za sebou mimo jiné i zpustošený sportovní areál Hamr.
Jeho majitelé odhadují škody na 50 milionů korun a stěžují si, že za vše může magistrát, který nezvládl odpouštění hostivařské nádrže. Proto zvažují, že budou škodu vymáhat na magistrátu, žádost ale zatím nepodali.
Celá věc má ovšem jeden háček - téměř celý sportovní areál stojí načerno v záplavové zóně.
Hamr sport je klasickou ukázkou toho, jak se v Česku vyplatí obejít stavební úřady. Kdyby si majitel areálu zažádal o stavební povolení k vybudování tenisových kurtů a parkoviště, nepochodil by. Záměr totiž odporuje územnímu plánu. V následujících letech byly navíc pozemky zařazeny do aktivní záplavové zóny.
Místo toho ale majitelé kurty postavili bez povolení a začali lobbovat na magistrátu za dodatečnou změnu územního plánu. A místní stavební úřad se zbouráním již hotových staveb váhá pro případ, že by firma nakonec na magistrátu byla úspěšná.
Patová situace trvá a majitel na nepovolených stavbách profituje už 12 let.
Majitel areálu Jakub Strnad nejdříve souhlasí s návštěvou. Novináře ochotně provede malebným sportovištěm na břehu Botiče, který kromě sporných tenisových kurtů tvoří legálně stojící sportovní hala s restaurací a šest povolených kurtů na plážový volejbal. Na místě, kde parkují desítky aut klientů areálu, má být podle územního plánu park, sad nebo vinice.
Strnad se ochotně se rozpovídá o době, kdy se areál začal stavět, a ukazuje škody, které napáchala letošní povodeň. Vypráví, jak sportoviště - byť je nelegální - Praze 10 pomohlo přilákat developery a zvýšit bezpečnost.
Když ale dojde na lámání chleba, citován být nechce. Nebo jen za cenu, že bude moci před vydáním zkontrolovat celý článek.
Stavební úřad Prahy 10 vede se Strnadem a jeho společníky řízení o odstranění černých staveb už od roku 2001. Nelegálně podle úředníků stojí patnáct kurtů a jižní část parkoviště.
"Řízení jsou vedena z důvodu realizace stavby bez příslušných rozhodnutí či opatření stavebního úřadu," potvrzuje stavební úřad prostřednictvím mluvčího Jana Charváta.
Ani po dvanácti letech přitom úřad nedokázal dojít k výsledku. Strnad totiž požádal o dodatečné povolení staveb a zároveň se opakovaně pokouší dostat své pozemky do celoměstsky významných změn územního plánu.
"Stavebník jednal a jedná o možnosti změny územního plánu s ohledem na nové funkční využití předmětných pozemků," vysvětluje protahování řízení Charvát.
Prokázání možnosti existence
Stavební úřad má prý zkušenosti z dřívějška, podle kterých se nevyplatí nařizovat odstranění staveb "bez jednoznačného prokázání možnosti existence stavby". A úřad hodlá rozhodnout až poté, co "možnost existence stavby" prokáže sám majitel.
Majitelům Hamr Sportu se po letech podařilo zařadit svoje pozemky do celoměstsky významných změn územního plánu. Během podzimu by zastupitelé hlavního města měli rozhodnout, zda se jejich návrhem budou zabývat nebo ne.
Nové vedení města v čele s Tomášem Hudečkem (TOP 09) se však netají tím, že do vzniku nového územního plánu chce povolit jen minimum změn. A i v případě, že by zastupitelstvo změnu pustilo do projednávání, nemá Hamr sport nic jisté. Na výsledek několika kol schvalování se čeká dlouhé měsíce a stejně může skončit zamítnutím.
"Proces změny územního plánu je proces, který stavební úřad nemůže ovlivnit jak z hlediska výsledku, tak z hlediska času," myjí si nad případem ruce pracovníci úřadu a rázně popírají, že by za protahovaným řízením stála jakákoli dohoda s majitelem.