Sporných projektů si nevšímej, vyzval lobbista úředníka

ČTK ČTK
23. 3. 2012 9:27
Z nové nahrávky vyplývá, že Roman Janoušek řídil úředníky magistrátu jako loutky
"Prosím tě, tak zavři oko," říká Janoušek na nahrávce úředníkovi z magistrátu.
"Prosím tě, tak zavři oko," říká Janoušek na nahrávce úředníkovi z magistrátu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lobbista Roman Janoušek nabádal vlivného úředníka pražského magistrátu, aby si nevšímal sporných prodejů a projektů. Vyplývá to z odposlechů, které zveřejnila páteční MF Dnes.

Janoušek také zajišťoval tehdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky.

Podle MF Dnes Janoušek řídil úředníky pražské radnice jako loutky.

V Praze, která má rozpočet jako celý resort ministerstva obrany, tedy 50 miliard korun, spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu, o vedení akciových společností hlavního města Prahy.

Jeden z nejvlivnějších úředníků pražského magistrátu, šéf odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, s Janouškem po telefonu hovořil například o výstavbě na stanici metra Palmovka.

Chtěl vysvětlit, že s tím nesouhlasí, protože je to velmi problematický projekt. "To je O. K.," odvětil Janoušek. "Ale to je šílený," prohlásil Ďurica. "Tak o tom nemluv. Dělej, že nic nevidíš," dostalo se mu odpovědi.

A o chvíli později Janoušek dodal: "Prosím tě, tak zavři oko. Je to v pořádku."

Z odposlechů podle MF Dnes vyplývá, že soukromý podnikatel Janoušek kupoval úředníkům a politikům drahé bundy, hodinky či lyžařské potřeby.

Kódová mluva Béma a Janouška

Tento systém pak zaručoval, že se o změnách v územním plánu či o prodejích atraktivních pozemků nerozhodovalo na magistrátu, ale v salonku Obecního domu, kde Janoušek obvykle úřadoval.

Ukazují také, že o citlivých věcech se Bém s Janouškem bavili přes telefon, který nebylo možné odposlouchávat. A pokud ho u sebe neměli, používali kódovou mluvu a řešili třeba kauzu mrtvého koně, maorské princezny a Pařez.

Bém podle odposlechů používal Janouška k zákulisním hrám s politiky. Lobbista mu zajišťoval pozitivní obraz v médiích, zařizoval mu i takové věci, jako vybavení a oblečení na lyže, lednici na víno či odlet na expedici, při které chtěl Bém zdolat nejvyšší horu světa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy