reklama
 
 

Sporných projektů si nevšímej, vyzval lobbista úředníka

23. 3. 2012 9:27
Z nové nahrávky vyplývá, že Roman Janoušek řídil úředníky magistrátu jako loutky

Praha - Lobbista Roman Janoušek nabádal vlivného úředníka pražského magistrátu, aby si nevšímal sporných prodejů a projektů. Vyplývá to z odposlechů, které zveřejnila páteční MF Dnes.

Janoušek také zajišťoval tehdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky.

Podle MF Dnes Janoušek řídil úředníky pražské radnice jako loutky.

V Praze, která má rozpočet jako celý resort ministerstva obrany, tedy 50 miliard korun, spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu, o vedení akciových společností hlavního města Prahy.

Jeden z nejvlivnějších úředníků pražského magistrátu, šéf odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, s Janouškem po telefonu hovořil například o výstavbě na stanici metra Palmovka.

Chtěl vysvětlit, že s tím nesouhlasí, protože je to velmi problematický projekt. "To je O. K.," odvětil Janoušek. "Ale to je šílený," prohlásil Ďurica. "Tak o tom nemluv. Dělej, že nic nevidíš," dostalo se mu odpovědi.

A o chvíli později Janoušek dodal: "Prosím tě, tak zavři oko. Je to v pořádku."

Z odposlechů podle MF Dnes vyplývá, že soukromý podnikatel Janoušek kupoval úředníkům a politikům drahé bundy, hodinky či lyžařské potřeby.

Kódová mluva Béma a Janouška

Tento systém pak zaručoval, že se o změnách v územním plánu či o prodejích atraktivních pozemků nerozhodovalo na magistrátu, ale v salonku Obecního domu, kde Janoušek obvykle úřadoval.

Ukazují také, že o citlivých věcech se Bém s Janouškem bavili přes telefon, který nebylo možné odposlouchávat. A pokud ho u sebe neměli, používali kódovou mluvu a řešili třeba kauzu mrtvého koně, maorské princezny a Pařez.

Bém podle odposlechů používal Janouška k zákulisním hrám s politiky. Lobbista mu zajišťoval pozitivní obraz v médiích, zařizoval mu i takové věci, jako vybavení a oblečení na lyže, lednici na víno či odlet na expedici, při které chtěl Bém zdolat nejvyšší horu světa.

autor: ČTK | 23. 3. 2012 9:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama