Sporných projektů si nevšímej, vyzval lobbista úředníka

ČTK ČTK
23. 3. 2012 9:27
Z nové nahrávky vyplývá, že Roman Janoušek řídil úředníky magistrátu jako loutky
"Prosím tě, tak zavři oko," říká Janoušek na nahrávce úředníkovi z magistrátu.
"Prosím tě, tak zavři oko," říká Janoušek na nahrávce úředníkovi z magistrátu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lobbista Roman Janoušek nabádal vlivného úředníka pražského magistrátu, aby si nevšímal sporných prodejů a projektů. Vyplývá to z odposlechů, které zveřejnila páteční MF Dnes.

Janoušek také zajišťoval tehdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky.

Podle MF Dnes Janoušek řídil úředníky pražské radnice jako loutky.

V Praze, která má rozpočet jako celý resort ministerstva obrany, tedy 50 miliard korun, spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu, o vedení akciových společností hlavního města Prahy.

Jeden z nejvlivnějších úředníků pražského magistrátu, šéf odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, s Janouškem po telefonu hovořil například o výstavbě na stanici metra Palmovka.

Chtěl vysvětlit, že s tím nesouhlasí, protože je to velmi problematický projekt. "To je O. K.," odvětil Janoušek. "Ale to je šílený," prohlásil Ďurica. "Tak o tom nemluv. Dělej, že nic nevidíš," dostalo se mu odpovědi.

A o chvíli později Janoušek dodal: "Prosím tě, tak zavři oko. Je to v pořádku."

Z odposlechů podle MF Dnes vyplývá, že soukromý podnikatel Janoušek kupoval úředníkům a politikům drahé bundy, hodinky či lyžařské potřeby.

Kódová mluva Béma a Janouška

Tento systém pak zaručoval, že se o změnách v územním plánu či o prodejích atraktivních pozemků nerozhodovalo na magistrátu, ale v salonku Obecního domu, kde Janoušek obvykle úřadoval.

Ukazují také, že o citlivých věcech se Bém s Janouškem bavili přes telefon, který nebylo možné odposlouchávat. A pokud ho u sebe neměli, používali kódovou mluvu a řešili třeba kauzu mrtvého koně, maorské princezny a Pařez.

Bém podle odposlechů používal Janouška k zákulisním hrám s politiky. Lobbista mu zajišťoval pozitivní obraz v médiích, zařizoval mu i takové věci, jako vybavení a oblečení na lyže, lednici na víno či odlet na expedici, při které chtěl Bém zdolat nejvyšší horu světa.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy