Béma čeká vážný pohovor s Nečasem. Kvůli odposlechům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 3. 2012 17:17
Premiér se vloží do aféry s únikem odposlechů hovorů mezi Bémem a lobbistou Janouškem
Petr Nečas a Pavel Bém.
Petr Nečas a Pavel Bém. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do aféry s únikem odposlechů hovorů mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem se vloží také premiér Petr Nečas.

Problém považuje za závažný a s Bémem podle svých slov povede "velmi vážný rozhovor".

Zdůraznil ale, že nahrávky se týkají událostí před jeho nástupem do čela ODS. Kauzu prý zhodnotí až poté, co k ní bude známo více informací.

Deník MF Dnes už druhý den zveřejňuje úryvky z odposlechů telefonátů z roku 2007 mezi Bémem a vlivným podnikatelem Janouškem. Pokud jsou autentické, pak potvrzují dlouhodobé náznaky politiků i médií, že právě Janoušek do rozhodování magistrátu a dění v hlavním městě v zákulisí výrazně promlouval.

"Chci to samozřejmě celkově vyhodnotit, všechny poznatky, které postupně, s prominutím, vylezou. Budu chtít o tom určitě mluvit s Pavlem Bémem. Tuto situaci považuji za vážnou a určitě budeme mít velmi vážný rozhovor," řekl Nečas.

Kauzou se bude zabývat, nehodlá ale prý "naskakovat na jednotlivé díly seriálu Mladé fronty Dnes".

"Já ty věci nechci podceňovat, jsou závažné, já je považuji za závažné, chci ale zdůraznit, že jsou to věci, které byly v minulosti. Od té doby, co jsem se stal lídrem a předsedou ODS, pan Pavel Bém odcházel ze svých funkcí," uvedl Nečas.

Premiér už ve středu řekl, že údajný únik odposlechů, které podle MF Dnes získala bezpečnostní agentura ABL, je závažná informace a je třeba ji vyšetřit kvůli porušení zákona.

Uvedl ale, že není nutné se od Béma více distancovat, protože po jeho nástupu opustil všechny důležité funkce v Praze a nyní je jen řadovým poslancem.

Podle MF Dnes odposlechy s povolením soudu pořídila BIS, o dva roky později je ale údajně získala bezpečnostní agentura ABL, kterou v té době vedl nynější předseda poslanců VV Vít Bárta. Podle MF Dnes nahrávky unikly ze svazku BIS, tajná služba to však popřela.

Podle deníku BIS v roce 2007 mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dnes ČTK napsal, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a "vláda podobné zadání nedala".

"To není žádné novum, kdo to chtěl vědět v Praze, tak to ví," komentoval ve čtvrtek nahrávky šéf pražské TOP 09 a poslanec František Laudát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy