Béma čeká vážný pohovor s Nečasem. Kvůli odposlechům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 3. 2012 17:17
Premiér se vloží do aféry s únikem odposlechů hovorů mezi Bémem a lobbistou Janouškem
Petr Nečas a Pavel Bém.
Petr Nečas a Pavel Bém. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do aféry s únikem odposlechů hovorů mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem se vloží také premiér Petr Nečas.

Problém považuje za závažný a s Bémem podle svých slov povede "velmi vážný rozhovor".

Zdůraznil ale, že nahrávky se týkají událostí před jeho nástupem do čela ODS. Kauzu prý zhodnotí až poté, co k ní bude známo více informací.

Deník MF Dnes už druhý den zveřejňuje úryvky z odposlechů telefonátů z roku 2007 mezi Bémem a vlivným podnikatelem Janouškem. Pokud jsou autentické, pak potvrzují dlouhodobé náznaky politiků i médií, že právě Janoušek do rozhodování magistrátu a dění v hlavním městě v zákulisí výrazně promlouval.

"Chci to samozřejmě celkově vyhodnotit, všechny poznatky, které postupně, s prominutím, vylezou. Budu chtít o tom určitě mluvit s Pavlem Bémem. Tuto situaci považuji za vážnou a určitě budeme mít velmi vážný rozhovor," řekl Nečas.

Kauzou se bude zabývat, nehodlá ale prý "naskakovat na jednotlivé díly seriálu Mladé fronty Dnes".

"Já ty věci nechci podceňovat, jsou závažné, já je považuji za závažné, chci ale zdůraznit, že jsou to věci, které byly v minulosti. Od té doby, co jsem se stal lídrem a předsedou ODS, pan Pavel Bém odcházel ze svých funkcí," uvedl Nečas.

Premiér už ve středu řekl, že údajný únik odposlechů, které podle MF Dnes získala bezpečnostní agentura ABL, je závažná informace a je třeba ji vyšetřit kvůli porušení zákona.

Uvedl ale, že není nutné se od Béma více distancovat, protože po jeho nástupu opustil všechny důležité funkce v Praze a nyní je jen řadovým poslancem.

Podle MF Dnes odposlechy s povolením soudu pořídila BIS, o dva roky později je ale údajně získala bezpečnostní agentura ABL, kterou v té době vedl nynější předseda poslanců VV Vít Bárta. Podle MF Dnes nahrávky unikly ze svazku BIS, tajná služba to však popřela.

Podle deníku BIS v roce 2007 mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dnes ČTK napsal, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a "vláda podobné zadání nedala".

"To není žádné novum, kdo to chtěl vědět v Praze, tak to ví," komentoval ve čtvrtek nahrávky šéf pražské TOP 09 a poslanec František Laudát.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy