Praha - Odvolací soud zastavil trestní stíhání pětapadesátiletého muže obžalovaného z řízení nelegálního dovozu lihu z Itálie v 90. letech.
Neplacením cla a daní skupina stát připravila údajně o 600 milionů korun. Muž byl už dříve za čin odsouzen, domohl se ale obnovy procesu.
Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je pravomocné.
Svědek změnil výpověď
Vrchní soud řešil odvolání státního zastupitelství proti dubnovému rozhodnutí plzeňského soudu, který obchodníka zprostil obžaloby.
Klíčový svědek obžaloby, jehož slova v minulosti muže usvědčila, totiž změnil výpověď a nakonec tvrdil, že obchodník v kauze nefiguroval.
Kdysi údajný mužův bílý kůň, jenž pomohl rozkrýt praktiky skupiny, chtěl nepravdou prý docílit toho, aby on sám dostal nižší trest.
"Rozsudek se zrušuje a trestní stíhání se zastavuje. Napadený rozsudek nemůže obstát, důvody jsou formální i obsahové," řekl odvolací soudce Viktor Mach.
Plzeňský soud, který muže zprostil obžaloby, se prý věnoval jiným skutkům.
"Soud nesouhlasí s odůvodněním, hodnotící část je zcela nedostatečná a v rozporu s trestním řádem. Jde po povrchu a nevěnuje se detailům, které hrají významnou roli," dodal soudce.
Líčení trvalo čtyři roky
Mach zmínil, že muž byl sice pět let uprchlý, na druhé straně ale soud projednával případ "nemalé období". Hlavní líčení trvalo čtyři roky.
"Soud využíval jistě zákonné procesní možnosti, které ale kauzu prodlužovaly. Je namístě trestní stíhání zastavit, tzv. pro neúčelnost," odůvodnil soudce.
Podle Macha je totiž otázkou, jak by měl případný trest vypadat vzhledem k tomu, že si již dříve odpykal pětiletý trest. "Soud dospěl k názoru, že by byl (trest) zcela bezvýznamný," dodal Mach.
Podle obžaloby se muž obchodů účastnil v letech 1997 a 1998. Organizátoři líh nakoupili v Itálii bez daně.
Při vjezdu do Česka deklarovali jiné zboží, které jen projíždí na Slovensko. Náklad tedy nepodléhal dani ani clu.
Líh však ve skutečnosti skončil na českém území. Doklady o tom, že zboží opustilo republiku, byly zfalšovány.
Muž se skrýval v cizině
Muž se v minulosti jednání vyhýbal, skrýval se v cizině. Soud jej v roce 2006 v jeho nepřítomnosti odsoudil k devíti letům vězení a povinnosti zaplatit pět milionů korun.
V roce 2011 se obchodník soudu ozval, žádal obnovu procesu. K soudu přijel v září 2011, policie ho zatkla a dodala do výkonu trestu, kde si měl odpykat pětiletý trest za vydírání a zbavení osobní svobody.
Trest dostal za to, že v souvislosti s činností skupiny v 90. letech tloukl a vydíral svědka.
Po lednu 2013 se začal muž domáhat uplatnění prezidentské amnestie. Když totiž Václav Klaus v lednu 2013 amnestii vyhlásil, byl jeho případ oficiálně v kategorii neuzavřených.
A protože policisté začali muže stíhat už v roce 2002, kauza trvala déle než osm let, a tudíž se na ni měla amnestie vztahovat. Soud ale rozhodl, že tomu tak není, protože délku trvání ovlivnil mužův útěk.