Sčítání hlasů určitě nebylo bez chyb, říká šéfka komise

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 10. 2014 20:10
Sčítací komisaře v Praze trápila nepřehlednost a špatná čitelnost obrovských hlasovacích lístků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Doufám, že už nepřijdou další voliči, říkala si v sobotu po poledni, ke konci voleb, předsedkyně volební komise v Truhlářské ulici v Praze Kateřina Pokorná.

Ne kvůli tomu, že by pak členové komise měli méně práce s počítáním hlasů a šli tak dříve domů. Jen už neměli kam dávat hlasovací lístky.

Obálky s obřími pražskými volebními lístky s rekordním počtem jednatřiceti kandidujících stran do zastupitelstva hlavního města byly totiž tak tlusté, že se už prostě nevešly do uren.

V okrsku Kateřiny Pokorné přitom měli voliči k dispozici hned tři. "Kdyby přišlo ještě víc lidí, tak by se už hlasy do uren nevešly," popisuje šéfka komise.

A tak si museli komisaři vypomoci sami: našli ramínko a hlasy v urnách "sešťouchávali". "Urna se musela stále naklánět. Některým lidem se dokonce kvůli tomu zasekly prsty, dostat obálky do malých přenosných uren bylo úplné peklo," dodává.

Nebyl to přitom problém jen jejího okrsku, kde odvolilo nakonec 37 procent oprávněných voličů. "Báli jsme se, že budeme muset volat o další urnu. A není jisté, jestli by ji na úřadě ještě měli," potvrzuje stejnou zkušenost i členka volební komise z Prahy 4 Jana Kunová.

Lístky držely pohromadě

Původní obavy přitom byly jiné: že řada lístků - slepovaná z archů formátu A2 - bude neplatná kvůli tomu, že se rozlepí. A tedy podle zákona se znehodnotí a zneplatní. To se ale nakonec nepotvrdilo. "My jsme neměli žádný takový případ," říká Kunová. Podle ní členové komise zápasili spíše se špatnou čitelností lístků.

Kunová přitom může srovnávat: do volebních komisí chodí již přes dvacet let. Zprvu jako zaměstnankyně úřadu městské části dělala zapisovatelku, nyní je už řadová členka komise. "Tak velké volební lístky tady už jednou byly, před dvaceti lety. Ale ty byly výraznější a z křídového papíru," říká.

Letošní lístky pro volby v Praze byly podle ní nepřehledně vytištěné. Na příliš šedivém papíře a nahuštěným písmem. "Pořádně jsme se v nich neorientovali, bylo problém najít křížky," popisuje Kunová.

A zejména starší voliči pak měli problém i s malým písmem. "Jeden pětaosmdesátiletý pán chtěl volit ČSSD, ale říkal, že na to nevidí. My mu řekli, že nemůžeme radit, tak si řekl číslo, a poslali jsme jednu voličku s ním za plentu," popisuje Kateřina Pokorná.

Komise zažila i kuriózní případy. "Volič třeba vystřihl svoji stranu a dal do urny jen jeden proužek," usmívá se Kunová.

Přehlédli, co už označili

Podle Jany Kunové bylo důsledkem nepřehlednosti i to, že lidé často zaškrtli více hlasů. A volební lístek tak rovněž zneplatnili. "Prostě se v nich neorientovali, a když v té obří plachtě listovali, přehlédli, co už zakřížkovali," je přesvědčená Kunová.

Nebylo ani málo případů, kdy lidé omylem kroužkovali po vzoru voleb do Sněmovny. I takové hlasy byly neplatné. "Ale pokud to opravili a mohlo to vypadat jako křížek, tak jsme to uznali. Jen jsme o každém takovém případě museli hlasovat," popisuje Pokorná.

Na Praze 1 se navíc konaly i senátní volby a lidé často zaměnili obálky. Opět byl hlas neplatný. Počet těchto případů prý šel do desítek. A potvrzuje to i pohled do výsledků – platných bylo zhruba devadesát procent hlasů.

Čtyři čárky, pět čárek

Obě oslovené komisařky se přitom shodují: velikost i horší čitelnost hlasovacích lístků spolu s jejich nepřehledností a množstvím křížků způsobovala velkou chybovost nejen při vyplňování, ale poté i při přepočítávání hlasů.

"Naše výsledky určitě nebyly bez chyby," říká Kateřina Pokorná. Sčítací komisaři totiž nejdříve sčítali hlasy jednotlivých stran a pak na zvláštních arších dělali čárky za každý preferenční hlas.

"Jsem si jistá, že tam nějaká chyba byla. Čárkujete a odškrtáváte po pěti a může se stát, že už vám oči mžikají a místo pěti čárek odškrtnete třeba čtyři čárky," souhlasí Jana Kunová.

Případné chyby by se ale podle členek komisí neměly týkat celkových výsledků, ale spíše množství preferenčních hlasů jednotlivých kandidátů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 41 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy