ODS je po volbách méně než poloviční. Je to úspěch, říká šéf

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 10. 2014 14:15
ODS ztratila na tuzemských radnicích takřka tři tisíce míst. Nestali jsme se malou stranou, říká přesto předseda ODS Petr Fiala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Před čtyřmi lety usedlo po komunálních volbách do místních zastupitelstev 5112 kandidátů za ODS. Po tomto víkendu to bude méně než půlka, konkrétně 2214 lidí, z toho však takřka polovina nestraníků. Pokud pak přičteme i členy ODS, kteří kandidovali v koalicích s jinými stranami, dojdeme k číslu o 346 vyššímu.

Ve své dosavadní baště Praze, kde se ještě před deseti lety říkalo, že by zde vyhrála i tenisová raketa Václava Klause, strana ztratí proti posledním volbám více než polovinu zastupitelů.

Zatímco tehdy jí dalo hlasy ještě přes 23 procent voličů, letos je výsledek ani ne poloviční: Má pouhých 10,97 procenta hlasů a skončila čtvrtá jen těsně před ČSSD; kromě ANO a TOP 09 před ní skončila i Trojkoalice zastupující lidovce, zelené a STAN.

Fiala je spokojen

Je ODS definitivně malou stranou?

I přes to, že ve velkých městech významně ztratila, je její předseda Petr Fiala přesvědčen o opaku. "Zůstali jsme nejsilnější pravicovou politickou stranou a v některých místech budou naši zastupitelé dál určovat politiku," tvrdí Fiala.

S výsledkem je Fiala spokojen. "Získali jsme přes dva tisíce zastupitelů," uvedl. K úplné spokojenosti mu prý chybí jen to, aby vyhráli volby.

"Musíme se podívat na to, čím strana prošla, z čeho se zvedá, proto mluvím o relativním úspěchu," reaguje Fiala. Podle něj je to vzkaz všem pochybovačům, kteří tvrdili, že ODS tyto volby nepřežije. "Z těchto voleb odcházíme opět posíleni. Toto je teprve začátek, jsme na cestě vybudovat silnou pravicovou stranu, která bude opět vyhrávat volby," řekl.

Jak také dopadla ODS

Zisk v procentech (v závorce rok 2010)

  • Praha (23,1) 11
  • České Budějovice (15) 5,4
  • Tábor (19,2) 6,3
  • Plzeň (24,8) 8,9
  • Klatovy (24,2) 26,2
  • Karlovy vary (14,2) 6,5
  • Chomutov (15,4) 4,4
  • Kadaň (48,8) 43,1
  • Klášterec (11,4) 2,8
  • Litvínov (13,3) 1,80
  • Ústí nad Labem (19) 6,5
  • Hradec Králové (15,8) 6,3
  • Náchod (15,5) 4
  • Trutnov (37,6) 29,2
  • Třebíč (8,3) 4
  • Znojmo (19,4) 8,8
  • Hodonín (15,8) 4
  • Olomouc (24,2) 11
  • Uherské hradiště (24,7) 18,9
  • Zlín (13) 4,8
  • Bruntál (11,5) 3,9
  • Frýdek (18,6) 3,2
  • Ostrava (18,5) 5,8
  • Havířov (12) 4



Výjimky potvrzující pravidlo

Navzdory celkově špatnému výsledku v Praze jsou i v metropoli místa, která si ODS stále drží.

Jedno z mála je Praha 2, kterou už několikáté volební období vede starostka Jana Černochová, která byla mimo jiné jedna z prvních, kdo zahájil tažení za nulovou toleranci hazardu.

Ta získala více než dvojnásobek celopražského průměru – takřka 26 procent hlasů – a od minulých voleb ztratila pouhá dvě procenta. Ještě o tři procenta více pak získala ODS na Praze 9 – tam za poslední čtyři roky ovšem přišla o 16 procent voličů.

V některých městských částech se ale zase dostala do zastupitelstva s odřenýma ušima, jako například na Praze 11. V dosavadní baště kontroverzního starosty Dalibora Mlejnského s 80 tisíci obyvateli o pouhého půl procenta překročila pětiprocentní hranici.

S odřenýma ušima

Ještě větší propad zaznamenala ODS v druhém největším městě Brně, a to z 22 na pouhých 7,6 procenta, a podobný pokles zaznamenala i v Ostravě: z 18,5 na 5,7 procenta.

A v Liberci přežila ODS v zastupitelstvu jen zázrakem: o pouhé čtyři setiny procenta - hlasy jen jedenácti voličů. Ještě před čtyřmi roky byla přitom v Liberci druhou nejsilnější stranou s 18 procenty a osmi mandáty. Paradoxní je, že v sousedním Jablonci ztratila ODS podstatně méně – z 26 na 20 procent.

Zcela pohořela ODS v jedné ze svých dosavadních bašt v Chomutově, hájemství odsouzeného kmotra Alexandra Nováka a jeho nástupkyně Ivany Řápkové, kde spadla z 15,4 na 4,4 procenta a nedostala se do zastupitelstva. A stejně tak  vypadla ze zastupitelstva i třeba v Třebíči, Náchodě, Hodoníně, Zlíně, Bruntále či Havířově.

Kuberov se otřásl, ale zůstal

Zůstává tak jen málo tradičních bašt – jednou z nich je teplické hájemství tamního starosty a také senátora Jaroslava Kubery. I když ale ODS v Teplicích zůstává stále nejsilnější stranou, ztratila proti roku 2010 více než třetinu hlasů – spadla ze 43 na 27 procent.

A podobně uhájila ODS svoje postavení v Mladé Boleslavi, kde ji vede Raduan Nwelati, ač i zde oslabila ze 40 na 27,6 procenta. Vysoký výsledek – 43 procent - si udržela v Kadani na Chomutovsku.

Jedním z mála míst, kde ODS posílila, je Líbeznice u Prahy, kterou od roku 2010 vede bývalý mluvčí strany a nyní její místopředseda Martin Kupka. Před čtyřmi lety získal 42,4 procenta hlasů, letos pak své konkurenty drtivě převálcoval se ziskem 72,5 procenta.

Dvě procenta navíc si od minulých komunálních voleb ODS připsala i v Klatovech, kde volby vyhrála a získala 26,3 procenta.

Odešli  - a zůstali v čele

A v některých místech se sice drží – nebo dokonce znovu posílili - dřívější vládcové radnic z ODS. Jenže už v jiném dresu.

V sedmdesátitisícovém Kladně má nakročeno na post primátora Milan Wolf, který v minulosti již město šest let řídil v dresu ODS. Musel odejít v roce 2004 kvůli svému stíhání za nakládání s obecním majetkem - financování hokejového klubu či veřejné zakázky.

Soudy jej po několikaletém přehazování případu nakonec osvobodily a on založil vlastní stranu Volba pro město Kladno. Po třetím místě před čtyřmi lety letos vyhrál ziskem 24 procent, ODS skončila po poklesu z 35 na 18 procent druhá.

Úspěšnější byli ale odpadlíci z ODS spíše v menších městech. Od roku 1998 vyhrává ODS volby v Křemži na Českokrumlovsku Josef Troup – letos vyhrál opět, ovšem už na nezávislé kandidátce sdružení Křemežsko - náš domov.

Před čtyřmi lety zase vyhrála ODS drtivě s 63 procenty v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Její tehdejší lídr a starosta Michal Linhart vyhrál letos ještě drtivěji – se 77 procenty – již ale v čele sdružení nezávislých kandidátů.

V sedmitisícové pražské městské části Kbely zase vyhrávala s železnou pravidelností ODS v čele s Pavlem Žďárským. Ten i letos získal nadpoloviční většinu v zastupitelstvu – ale již se sdružením SNK Kbely náš domov. ODS opět postavila kandidátku a o jeden hlasovací lístek překročila pětiprocentní hranici a získala v patnáctičlenném zastupitelstvu jediné křeslo z původních devíti.

 

Právě se děje

Další zprávy