Sčítání hlasů určitě nebylo bez chyb, říká šéfka komise

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 10. 2014 20:10
Sčítací komisaře v Praze trápila nepřehlednost a špatná čitelnost obrovských hlasovacích lístků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Doufám, že už nepřijdou další voliči, říkala si v sobotu po poledni, ke konci voleb, předsedkyně volební komise v Truhlářské ulici v Praze Kateřina Pokorná.

Ne kvůli tomu, že by pak členové komise měli méně práce s počítáním hlasů a šli tak dříve domů. Jen už neměli kam dávat hlasovací lístky.

Obálky s obřími pražskými volebními lístky s rekordním počtem jednatřiceti kandidujících stran do zastupitelstva hlavního města byly totiž tak tlusté, že se už prostě nevešly do uren.

V okrsku Kateřiny Pokorné přitom měli voliči k dispozici hned tři. "Kdyby přišlo ještě víc lidí, tak by se už hlasy do uren nevešly," popisuje šéfka komise.

A tak si museli komisaři vypomoci sami: našli ramínko a hlasy v urnách "sešťouchávali". "Urna se musela stále naklánět. Některým lidem se dokonce kvůli tomu zasekly prsty, dostat obálky do malých přenosných uren bylo úplné peklo," dodává.

Nebyl to přitom problém jen jejího okrsku, kde odvolilo nakonec 37 procent oprávněných voličů. "Báli jsme se, že budeme muset volat o další urnu. A není jisté, jestli by ji na úřadě ještě měli," potvrzuje stejnou zkušenost i členka volební komise z Prahy 4 Jana Kunová.

Lístky držely pohromadě

Původní obavy přitom byly jiné: že řada lístků - slepovaná z archů formátu A2 - bude neplatná kvůli tomu, že se rozlepí. A tedy podle zákona se znehodnotí a zneplatní. To se ale nakonec nepotvrdilo. "My jsme neměli žádný takový případ," říká Kunová. Podle ní členové komise zápasili spíše se špatnou čitelností lístků.

Kunová přitom může srovnávat: do volebních komisí chodí již přes dvacet let. Zprvu jako zaměstnankyně úřadu městské části dělala zapisovatelku, nyní je už řadová členka komise. "Tak velké volební lístky tady už jednou byly, před dvaceti lety. Ale ty byly výraznější a z křídového papíru," říká.

Letošní lístky pro volby v Praze byly podle ní nepřehledně vytištěné. Na příliš šedivém papíře a nahuštěným písmem. "Pořádně jsme se v nich neorientovali, bylo problém najít křížky," popisuje Kunová.

A zejména starší voliči pak měli problém i s malým písmem. "Jeden pětaosmdesátiletý pán chtěl volit ČSSD, ale říkal, že na to nevidí. My mu řekli, že nemůžeme radit, tak si řekl číslo, a poslali jsme jednu voličku s ním za plentu," popisuje Kateřina Pokorná.

Komise zažila i kuriózní případy. "Volič třeba vystřihl svoji stranu a dal do urny jen jeden proužek," usmívá se Kunová.

Přehlédli, co už označili

Podle Jany Kunové bylo důsledkem nepřehlednosti i to, že lidé často zaškrtli více hlasů. A volební lístek tak rovněž zneplatnili. "Prostě se v nich neorientovali, a když v té obří plachtě listovali, přehlédli, co už zakřížkovali," je přesvědčená Kunová.

Nebylo ani málo případů, kdy lidé omylem kroužkovali po vzoru voleb do Sněmovny. I takové hlasy byly neplatné. "Ale pokud to opravili a mohlo to vypadat jako křížek, tak jsme to uznali. Jen jsme o každém takovém případě museli hlasovat," popisuje Pokorná.

Na Praze 1 se navíc konaly i senátní volby a lidé často zaměnili obálky. Opět byl hlas neplatný. Počet těchto případů prý šel do desítek. A potvrzuje to i pohled do výsledků – platných bylo zhruba devadesát procent hlasů.

Čtyři čárky, pět čárek

Obě oslovené komisařky se přitom shodují: velikost i horší čitelnost hlasovacích lístků spolu s jejich nepřehledností a množstvím křížků způsobovala velkou chybovost nejen při vyplňování, ale poté i při přepočítávání hlasů.

"Naše výsledky určitě nebyly bez chyby," říká Kateřina Pokorná. Sčítací komisaři totiž nejdříve sčítali hlasy jednotlivých stran a pak na zvláštních arších dělali čárky za každý preferenční hlas.

"Jsem si jistá, že tam nějaká chyba byla. Čárkujete a odškrtáváte po pěti a může se stát, že už vám oči mžikají a místo pěti čárek odškrtnete třeba čtyři čárky," souhlasí Jana Kunová.

Případné chyby by se ale podle členek komisí neměly týkat celkových výsledků, ale spíše množství preferenčních hlasů jednotlivých kandidátů.

 

Právě se děje

Další zprávy