Sanitka vezla otrávenou. Pacientku odmítlo sedm nemocnic

ČTK ČTK
10. 4. 2014 16:54
Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou ve středu z Palmovky v Praze 8 vezla pražská záchranná služba, odmítlo přijmout sedm nemocnic v hlavním městě.

Až 83 minut od tísňového volání se ji podařilo umístit na metabolickou jednotku v nemocnici pod Petřínem, uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová v tiskové zprávě s titulkem "Funguje pražské zdravotnictví?".

Není to podle ní zdaleka jediný takový případ. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den.

Předání takového člověka do péče zdravotnického zařízení se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut, dodala Ernestová.

Třiačtyřicetiletou pacientku podle Ernestové sanitka vezla nejdřív do nejbližší nemocnice, v tomto případě Nemocnice Na Bulovce. Tam ji odmítli a stejné to bylo v dalších šesti nemocnicích - vinohradské, všeobecné fakultní, ústřední vojenské, Thomayerově, v Motole a Na Františku.

Nemocnice není nafukovací

Mluvčí Bulovky Martin Šalek řekl, že tato nemocnice přijímá od pražské záchranné služby ročně 20 tisíc pacientů a je v tomto ohledu už několik let "absolutně nejvytíženější" ze všech pražských nemocnic.

Uvedl, že o konkrétním případu, který popsala Ernestová, nic neví, ale pokud ženu na Bulovce přijmout odmítli, jistě pro to měli důvody. Nemocnice má podle mluvčího omezenou kapacitu a "není nafukovací".

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke řekla, že odmítají pacienty jen zcela výjimečně, když příjmová hala je obsazena závažnými traumatologickými, neurologickými či kardiologickými pacienty, nebo jsou všichni lékaři i nelékaři zcela vytíženi, což se stalo právě 9. dubna.

"Ředitel záchranky ve vyhodnocení spolupráce ocenil dobře fungující příjmové oddělení a naši nemocnici označil za nejlépe fungující ze všech traumatologických center v Praze. Ocenil i to, že přijímáme závažné traumatologické pacienty z jiných spádových oblastí," uvedla Zinke.

Problém se řeší už léta

Ernestová v tiskové zprávě píše ještě o dvou aktuálních případech. Opět Nemocnice Na Bulovce podle ní nechtěla přijmout jednaosmdesátiletou pacientku se srdečním selháním, a tak ji vezli záchranáři před půlnocí z Proseka do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

"Do stejné nemocnice musela být v časných ranních hodinách převezena ze Strašnic 83letá pacientka s otokem plic. Tentokrát odmítla převzetí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," dodala mluvčí pražské záchranné služby.

Problém s umísťováním pacientů do nemocnic mají záchranáři z Prahy i některých dalších větších měst v České republice už roky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy