Zdravotnictví čeká velký třesk: Síť nemocnic se zcela změní

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 4. 2014 5:30
Některé nemocnice se přemění na neziskovky, jiné sloučí a dalších se vedení ministerstva zdravotnictví jednoduše zbaví.
Z dosavadní nemocniční sítě nezůstane téměř kámen na kameni (ilustrační foto).
Z dosavadní nemocniční sítě nezůstane téměř kámen na kameni (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České zdravotnictví čeká velký třesk. Z dosavadní nemocniční sítě téměř nezůstane kámen na kameni.  

Řada nemocnic se přemění na neziskovky, jiné se sloučí. Dalších se vedení resortu jednoduše zbaví. 

„Všechny fakultní nemocnice a další přímo řízené organizace čekají dalekosáhlé změny. Jaké budou, o tom rozhodne hloubková analýza. Už se připravuje,“ popisuje jeden z pracovníků ministerstva, který si nepřeje zveřejnit jméno.

Na audity podle něj vypíše ministerstvo zakázku, cena bude v řádech milionů. Pak se začne s rušením a slučováním. Kromě nemocnic se to bude týkat také všech podřízených ústavů – například revmatologického nebo endokrinologického.

Novela zákona bude do konce příštího roku

„Audity přímo řízených organizací budou probíhat dle potřeby,“ potvrzuje také mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Zkoumat se bude, jaké mají nemocnice pohledávky, kolik materiálu spotřebují a do čeho během posledních let investovaly.

„Do konce roku 2015 pak ministerstvo předloží vládě návrh zákona o veřejných neziskových poskytovatelích lůžkové zdravotní péče,“ pokračuje Čechová. Legislativci budou zřejmě hledat inspiraci v zahraničí.

K tomu, že by se měla v Česku vytvořit nová páteřní síť nemocnic seskládaná převážně z neziskových organizací, se vláda upsala už začátkem roku ve své koaliční smlouvě. Dosavadní příspěvkové organizace už se totiž podle šéfa resortu Svatopluka Němečka přežily.

Slučováním k úsporám

Objevily se také první návrhy, které ústavy by se napříště mohly spojit v jeden. Pod společnou hlavičkou by mohly začít působit například dvě dnešní brněnské fakultní nemocnice. „Ušetřili bychom tak až sto milionů ročně,“ vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Mimo vliv státu by se zase mohly dostat pražská podolská porodnice nebo psychiatrická léčebna v Bohnicích. Zájem o ně má dlouhodobě pražský magistrát.

 

Právě se děje

Další zprávy