Radnice vystěhovala prostitutky, využila chyby majitele

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 5. 2012 14:30
Vlastník domu, kde sídlí nevěstinec s ženami ve výloze, nedodal stavební dokumentaci
Kněžky lásky na Pikantu
Kněžky lásky na Pikantu | Foto: Thinkstock

Praha - Praha 1 ve čtvrtek vyklidila budovu ve Smečkách, ve které sídlí nevěstinec nabízející prostitutky ve výloze.

Rozhodl o tom odbor výstavby kvůli nesrovnalostem ve stavební dokumentaci. Vyklizení ze stavebních důvodů radnice už dříve zmínila jako způsob, jak se nevěstince zbavit.

"Vlastník stavby nepředložil stavebnímu úřadu v daném termínu stavební dokumentaci, která dokladuje, k jakému účelu je užívání stavby povoleno," uvedla jako důvod vyklizení budovy mluvčí městské části Veronika Blažková.

Při kontrole stavby v polovině května se zjistilo, že majitel prováděl úpravy bez rozhodnutí stavebního úřadu a stavbu neužívá k účelu, ke kterému je technicky vybavená.

Stavební úřad proto požádal o předložení dokladů, to ale vlastník neudělal. "S ohledem na naléhavý veřejný zájem spočívající v ochraně života, zdraví a bezpečnosti osob stavební úřad nařídil vyklizení stavby jako bezodkladné," dodala Blažková.

Podle ní budovu nyní hlídá městská policie a vykázáni byli všichni kromě majitele a jím pověřených osob.

Jak dlouho opatření potrvá, zatím není jasné. "Nyní jednají právníci, uvidíme, jak se k tomu postaví majitel," řekla Blažková.

Podnik začal fungovat na začátku května. Radnici Prahy 1 pobouřilo, že prostitutky se v něm nabízejí ve výlohách. Několik metrů od nich je přitom mateřská škola.

Boj proti nevěstincům

Městská část má ale jen omezené možnosti, jak proti nevěstinci bojovat. Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) navrhoval využití občanského zákoníku ve smyslu porušení pokojného stavu nebo právě vyklizení domu ze stavebních důvodů, ke kterému nyní došlo.

Ideální variantou by ale podle něj bylo změnit zákony tak, aby městská část mohla veřejné domy regulovat podobně jako hazard.

V ulici, kde je nevěstinců několik, má navíc v průběhu června vzniknout policejní služebna. Městská policie doufá, že tím zajistí pořádek a také odradí zákazníky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy