Drop In zůstane v centru Prahy do srpna, rozhodli radní

Domácí Domácí
17. 4. 2012 14:47
Středisko metadonové substituce má prodlouženou smlouvu, na Bulovku půjde na podzim

Praha - Radní Prahy 1 schválili prodloužení výpovědní lhůty pro středisko Drop In v centru města tak, aby zařízení mohlo bez přerušení navázat na provoz v novém sídle v areálu Nemocnice Na Bulovce.

Podle zjištění Aktuálně.cz se na prodloužení nájmu už v pondělí předběžně dohodl vedoucí lékař Drop Inu Jiří Presl se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým (TOP 09).

Středisko, do kterého denně dochází až 120 lidí, tak získá čas, než se bude moct přestěhovat do nových prostor. Tamní prostory budou pro přestěhování metadonového centra připraveny do čtyř měsíců.

Do té doby centrum zůstane v ulici Ve Smečkách, uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Prostory Na Bulovce vyhovují lépe

První městská část vypověděla centru nájemní smlouvu pro centrum metadonové substituce loni v září s tím, že zařízení má místo opustit do konce dubna letošního roku. Několik měsíců by tak nemělo k dispozici odpovídající zázemí.

Prostory Na Bulovce podle Presla Drop Inu vyhovují. "Nejsou přímo v areálu nemocnice, ale poblíž. Navíc se jedná o lokalitu dobře dostupnou MHD, i když to není centrum Prahy," vysvětlil. Podle něj jsou nové prostory dokonce vhodnější než ty stávající.

Hlavním důvodem výpovědi bylo podle Lomeckého to, že středisko sídlí nedaleko mateřské školky a do centra města se prý kvůli němu stahují narkomani a dealeři drog. Podle starosty do něj nedochází jen lidé z centra, ale z celé Prahy.

Podobná zařízení pro drogově závislé by podle něj měla být po celé Praze, uvedl loni v létě.

Celkem je v Praze podle odhadů 10.000 až 14.000 uživatelů tvrdých drog. Jen na Václavském náměstí si denně přijde koupit drogu 300 až 800 lidí. Podle některých průzkumů až 60 procent uživatelů drog trpí hepatitidou typu C.

Prohlédněte si běžný den terénního pracovníka mezi narkomany:

Substituce metadonem je metoda léčby závislosti na opiátech jako například heroin. Místo toho, aby drogově závislí lidé sháněli na ulici nelegální drogy od dealerů, dostanou legální opiát v Drop Inu v podobě tablet nebo sirupu.

"Pouliční opiát je zpravidla znečištěn, aplikován nesterilní jehlou, často dále předávanou. Vyplývající rizika přenosu AIDS, hepatitid (žloutenek) jsou jasná. Metadon je užíván formou sirupu nebo tablet, jde tedy také o odnaučení toxikomana aplikovat si drogu do žíly. Důležité je přerušení vazeb dealer- klient a s drogovým světem obecně," popisuje na svých webových stránkách Nadace Drop In. Tato léčba také pomáhá drogově závislému člověku začlenit se znovu do společnosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy