Radnice Prahy 5 má tolik tiskáren, kolik má úředníků

ČTK ČTK
7. 7. 2011 18:52
Provoz informačních technologií stojí městskou část ročně asi 50 milionů korun
Úřad obnovuje počítače každé tři až čtyři roky. Ilustrační foto.
Úřad obnovuje počítače každé tři až čtyři roky. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Audit provedený na radnici Prahy 5 ukázal, že na každého úředníka zde připadá jedna tiskárna. Na úřadě přitom pracuje ke třem stovkám lidí.

Počítače i další výpočetní technika se obnovuje každé tři až čtyři roky, s novými počítači se nakupují i nové softwarové licence.

To jsou jen některé důvody, proč provoz informačních technologií (IT) stojí městskou část ročně asi 50 milionů korun. Ukázal to audit, který si nové vedení radnice nechalo udělat.

Smlouva s PRE je nevýhodná

Z auditu vyplývá, že současná smlouva s Pražskou energetikou (PRE), která pro radnici IT zajišťuje, je pro úřad nevýhodná.

PRE poskytuje Praze 5 počítačové vybavení od roku 2005. Radnice si od společnosti všechno vybavení pronajímá, úřad tak neměl žádné vlastní počítače ani například servery pro zálohování dat.

Smlouvu uzavřelo minulé vedení města za bývalého starosty Milana Jančíka (ODS). Jančík ji loni před svým odchodem prodloužil na dalších pět až deset let.

Současný starosta Radek Klíma (TOP 09) řekl, že radnici se podařilo s PRE domluvit na zrušení dodatku, který zajišťoval prodloužení smlouvy. Nyní radnice uvažuje, zda smlouvu v nějaké omezené míře zachová, nebo si bude vše zajišťovat sama.

Žádné sankce za nedodržení lhůty

Podle auditu měla radnice s PRE nastavená zbytečně náročná kritéria, která služby prodražovala. Příkladem je závazek PRE opravit některá zařízení do jedné hodiny od výpadku. Zároveň ale ve smlouvě nejsou zakotveny žádné sankce, pokud dodavatel lhůtu nedodrží.

Podle smlouvy také radnice ke každému počítači nakupovala nové programové licence (například na Microsoft Office). Protože se ale počítače obnovovaly  každé tři až čtyři roky, platila radnice v tomto intervalu také za nové licence. Dalším příkladem zbytečných podmínek je vysoký počet tiskáren, navíc bez možnosti kontrolovat kolik si kdo vytiskl stran.

"Praha 5 není nadstandardní městskou částí, je zbytečné, aby využívala atypická řešení, pracně a draze vyvíjená na míru," komentoval závěry Miroslav Hampel ze společnosti Kvados, která audit udělala.

Podle auditorů může městská část vhodnými úpravami smlouvy docílit zhruba dvacetiprocentní úspory (tedy deset milionů korun ročně) při zachování úrovně poskytovaných služeb.

Radnice si pořídila vlastní servery

PRE navíc podle auditu neplní smlouvu v tom, že má z vlastních sil zajišťovat alespoň 30 procent služeb. "PRE má spoustu subdodavatelů, kteří dělali více než 70 procent služeb," uvedl Klíma.

Problém podle auditu není jen ve smlouvě s PRE, nevýhodná je podle Klímy i smlouva se společností Casablanca na poskytování bezplatného internetového připojení pro obyvatele městské části, ale také pro základní a mateřské školy v Praze 5.

Rychlost připojení podle Klímy činí 64 kbit/s, v současnosti přitom poskytovatelé nabízejí rychlosti připojení v jednotkách až desítkách Mbit/s. "Služba je předražená. Platíme za ní tolik, kolik jinde platí za čtyři Mbit/s," poznamenal Klíma. Ročně radnice za internetové připojení platí kolem deseti milionů korun.

Praha 5 chce nyní postupovat podle doporučení auditu. Pořídila si vlastní servery, na kterých si svá data zálohuje. Plánuje sjednotit svůj software s tím, který používá magistrát hlavního města.

Pokusí se také získat rychlejší připojení pro své školy za výhodnější cenu. Sníží ale také počet tiskáren, podle Klímy bude nyní jedna zhruba na jedno patro, tisk se bude kontrolovat.

 

Právě se děje

Další zprávy