Praha - Ještě před komunálními volbami v Praze se politici předháněli ve slibech, jak skoncují s milionovým odměňováním politiků v dozorčích radách a představenstvech městských firem a dosadí za ně kompetentní odborníky.
Noví vládci Prahy sice začali situaci skutečně řešit a mají první plány pro čtyři konkrétní firmy, politiky (mnohdy i sami sebe) však od výnosných funkcí zcela neodstřihnou.
Původní slib zněl, že zmizí z představenstev firem a ponechají si možnost kontrolovat městské společnosti pouze z pozic členů dozorčích rad.
"Nepůjde to tak hladce u těch společnostní, u nichž je Praha spoluvlastníkem akcií," přiznal primátorův 1. náměstek Karel Březina (ČSSD), který má problematiku na starosti.
Ze třiceti společností, kde všude politici berou za členství v jejich orgánech odměny, jich město zcela kontroluje jen pět.
Hájit městské zájmy
Média popsala detailně příklady politiků, kteří si v představenstvech firem vydělávali ročně miliony korun a peníze používali třeba na skryté financování svých stran. Pak přišel slib, že se podmínky změní. Obrat ale nebude možný tam, kde je Praha spoluvlastníkem akcií, tvrdí shodně ODS a ČSSD.
"Jestliže dnes dohoda akcionářů říká, že jsou v orgánech společnosti oba jejich zástupci, bylo by chybou města to křeslo neobsadit," říká dnes druhý muž radnice Březina. "Je otázka, zda místo obsadit zastupitelem nebo pověříme někoho, kdo bude mít smlouvu a bude smluvně zavázán hájit zájmy města," dodal.
Tím, kdo o tom bude rozhodovat, budou mnohdy politici, kteří sami v představenstvech zasedají. Jako třeba šéf pražské ČSSD Petr Hulinský, který za loňské vedení představenstva Pražské teplárenské inkasoval přes dva miliony korun.
"Mé další setrvání v dozorčích orgánech bude ještě věcí diskuze," mlží o svém dalším případném angažmá Hulinský. "Navíc si myslím, že je dobré mít zástupce i v představenstvech těchto firem, neboť podle mne mohou pomoct prosadit zájmy obyvatel Prahy, třeba levnější teplo," míní Hulinský.
Nižší odměny? Těžko
Pokud byl politik "šikovný" a jeho strana mu zajistila dobrá místa, mohl si ke svému platu radního nebo starosty vydělat další statisíce, mnohdy i miliony. I tady zněl slib, že se výše odměn sníží a benefity busou spíše symbolické. Ale i tady je háček.
"Výši odměn neovlivníme, to nemůžeme rozhodnout sami bez svolení dalšího akcionáře. Bylo by nestandardní, aby politici měli třeba míň než zbytek představenstva," připustil Březina.
Kdo smí a kdo ne
Politici se tak zatím podle informací Aktuálně.cz shodli na tom, že v orgánech městských firem budou zasedat pouze současní zastupitelé. O třímilionový benefit tak zcela jistě přijde exstarosta Prahy 5 Milan Jančík, který zasedá ve statutáních orgánech Pražské energetiky a TCP Vidoule nebo exstarosta Prahy 1 Filip Dvořák a exradní Martin Langmajer, všichni z ODS.
Kdy se lidé vymění, teď nikdo neví. Valné hromady většiny společností zasedají v půli roku a ani tehdy nebude jasné, jestli dojde ke změnám. To znamená, že zájmy města budou v pražských firmách hájit i lidé, kteří už s městskou politikou už nemají nic společného.
První změny v únoru
Pražským politikům se tak podaří během února změnit strukturu pouze u čtyř firem, kde je Praha stoprocentním vlastníkem a kde rozhodnutí o změně smí udělat na svém zasedání městská rada.
"Představenstva se změní na převahu managementu s odborníky, zástupci města budou jen v dozorčích radách, které se zmenší. Budou ale silnější a budou mít větší pravomoce. S některými opatřeními či rozhodnutmi bude muset představenstvo předstoupit před dozorčí radu," popsal první plány Březina.
Politici se však neshodli na tom, podle jakého klíče dozorčí rady obsadit, například kolik bude úředníků, kolik politiků a zda i z opozičních řad.