Praha - Usměvaví kandidáti na billboardech a volebních letácích Pražanům slibují méně aut, více zeleně, protihlukové stěny, pohotovostní lékárny nebo dokončení okruhu. V Praze to díky tomu poslední dobou vypadá, jako by se blížily regionální volby.
Politici se ale neucházejí o post v místních samosprávách, které o podobných věcech rozhodují, kandidují do Senátu. A ze senátorského křesla mají jen malé a často navíc nepřímé možnosti, jak ovlivnit život v konkrétních městských částech.
Absolutní jedničkou v letošní senátní volební kampani pro Prahu se stala zeleň a parky. Ty slibují kandidáti do Senátu napříč stranami - více stromů hodlají svým voličům zajistit sociální demokraté, zelení, národní socialisté i politici TOP 09.
Eva Syková, nezávislá uchazečka na kandidátce ČSSD, slibuje kromě zeleně protihlukové stěny a omezení tranzitní dopravy. Martin Potůček, taktéž z kandidátky sociálních demokratů, jde do voleb s heslem: "Učinit Prahu 8 a 9 hezčí na pohled a příjemnější k životu: abychom měli proč být hrdí na svoji čtvrť."
Kandidáti TOP 09 a zelených se zase předhánějí ve slibech o lepší hromadné dopravě, zklidnění silnic a větší bezpečnosti pro občany. Ještě konkrétnější plány má například lékař Bohdan Babinec kandidující za národní socialisty Jiřího Paroubka. Hned po zeleni plánuje v Praze 8 nonstop pohotovostní lékárny a lékařské služby pro dospělé i děti. Lepší lékařskou péči chce i kandidátka ODS Marie Kozumplíková.
Při bližším zkoumání, jak tyto sliby chtějí ze senátorského křesla naplnit, se ale ukazuje, že to s parky nebude tak horké. Senátoři hodlají hlavně naslouchat občanům, diskutovat s odpovědnými institucemi nebo vystupovat s projevy na zastupitelstvech. To je také téměř jediné, co mohou v regionálních záležitostech dělat.
Co slibují budoucí senátoři Pražanům?
- Zavést v městské části Praha 8 spádové pohotovostní služby lékáren po dobu 24 hodin denně. (Bohdan Babinec, NSLEV21)
- Lepší doprava pro všechny. Na cestu domů i do práce. (Viliam Buchert, TOP 09)
- Podporuji výstavbu metra D a další kolejové infrastruktury na území Prahy 4. U současné silniční sítě jsem pro výstavbu protihlukových stěn či tubusů. (Eva Syková, ČSSD)
- Stabilizovat a zkvalitňovat zdravotní služby. (Marie Kozumplíková, ODS)
- Kultivování zeleně v celém volebním obvodu Prahy 3 tak, aby skutečně sloužila aktivní rekreaci obyvatel a nebyla jen neupraveným porostem. (Zdeněk Zavřel, TOP 09)
"Budu využívat autority senátora. Když se za něco na zastupitelstvu postaví senátor, má to svou váhu. I když samozřejmě nemá rozhodovací pravomoc," říká Petr Štěpánek, společný kandidát zelených a lidovců. V kampani slibuje - kromě nezbytné zeleně - více peněz do MHD a škol nebo stop výstavbě na Kavčích horách a Braníku.
"Zákaz vjezdu tranzitní kamionové dopravy do Prahy je sice v kompetenci ministerstva dopravy a magistrátu, ale například deklarace Senátu, která by to požadovala, by se už hůře ignorovala než jen demonstrace na Mariánském náměstí. U výstavby metra se budu snažit přesvědčit pražské zastupitele, aby nedělali tu chybu, že „déčko" ukončí na Pankráci," popisuje svou strategii Syková.
Jak voličům zaručí, že ji zastupitelé poslechnou, už ale jasné není. Že by snad kandidáti slibovali něco, co z pozice senátora nemohou zařídit, ale nepřipouštějí.
"Senátor může ovlivňovat dění ve svém obvodu zprostředkovaně, například přes svoji stranu. TOP09 je stranou vládní, má společně se Starosty desítky poslanců a vládne také v koalici na pražském magistrátu a na Praze 8 v koalici s ODS. Takže možností pro prosazování různých věcí existuje dostatek," myslí si další z kandidátů Viliam Buchert.
Senátoři se také hájí tím, že proklamovaných slibů dosáhnou změnou zákonů. Jenže často jmenují takové právní úpravy, které například s budováním parků souvisí jen vzdáleně.
"Příklad z poslední doby: obě komory parlamentu hlasovaly o návrhu TOP 09/Starostové, aby Praha měla méně daňových příjmů. Logicky tedy Praha bude mít výrazně méně prostředků, aby nové parky a nová sportoviště budovala či rekonstruovala. Proto s takovým návrhem nesouhlasím," vysvětluje Syková, s tím, že by podpořila peníze pro ty městské části, které veřejně slíbí, že je dají právě na zeleň.
Co jedni slibují, druzí odsuzují
O tom, co je a není v možnostech senátora, se navíc neshodnou ani kandidáti, kteří jdou do voleb pod hlavičkou jedné strany. Podpora kolegů je přitom při prosazování jakéhokoli opatření klíčová.
Jenže třeba zatímco Syková a Potůček na kandidátce sociálních demokratů slibují Pražanům všechno možné, František Adámek (ČSSD) to označuje za pouhé líbivé sliby.
"Mnozí kandidáti na senátora slibují před volbami kde co - že zajistí silniční obchvat či novou nemocnici, že zabrání výstavbě skládky místo parku a že seženou obci peníze. Nic z toho odpovědný senátor slibovat nemůže. Není to totiž v jeho kompetenci. Jsou to jen líbivé sliby," píše ve svém programu Adámek.
A podobná situace je i na kandidátce TOP 09. Většina uchazečů o senátorský post má ve svém programu konkrétní body, jak pomoci Praze, právník Jaroslav Vondráček ale přiznal barvu.
"Když to řeknu opravdu upřímně, z pozice senátora nemáte bezprostřední vliv na exekutivu," odpověděl kandidát TOP 09 voličům na dotaz, čím přispěje svému volebnímu obvodu.
O osudu podobných předvolebních slibů svědčí i příklady politiků, kteří už se do Senátu dostali. Například Petr Bratský (ODS) v roce 2010 sliboval rychlou dostavbu severozápadní části Pražského okruhu.
Po dvou letech v senátorském křesle líčí, jak v této souvislosti organizuje a navštěvuje různé schůzky. Jenže to je zatím všechno. "Konkrétní výsledky to ještě nemá, územní plán je složitý mechanismus. Pražští radní navíc přišli s myšlenkou metropolitního plánu, tím se to ještě zdrží," připouští Bratský.
Dokončení okruhu sliboval už před čtyřmi lety senátor Tomáš Kladívko (ODS). Praze 9 chtěl zajistit také zklidnění dopravy a větší bezpečnost. Podařilo se mu zařídit opravu policejních služeben, sám ale přiznává, že ji prosadil ještě jako poslanec. "Pak už jsem to jen kontroloval a dohlížel na to," uvedl Kladívko.