Primátor plní slib: Hurda skončí v Pražské plynárenské

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 9. 2012 12:53
Hurdův odchod po primátorovi dlouhodobě požadovala TOP 09

Praha - Rada hlavního města se v úterý dohodla o změnách v představenstvu a dozorčí radě městské firmy Pražská plynárenská.

Z představenstva má odejít zastupitel Pavel Hurda (ODS), jehož konec v čele firmy už několik měsíců žádá TOP 09.

"Pan Hurda odchází z představenstva a bude členem dozorčí rady," uvedla pro Aktuálně.cz radní Aleksandra Udženija (ODS).

Spojenec primátora Bohuslava Svobody Hurda už delší dobu vadí koaličním partnerům z TOP 09. Ti už několikrát primátora vyzvali, aby splnil svůj loňský slib, že politici skončí v představenstvech městských firem.

Jenže ODS se Hurdovu odchodu několik měsíců bránila s odůvodněním, že nejdříve musí dokončit právě projednávaný odkup akcií Pražské plynárenské od koncernu E.ON. Ten drží 49,35 % akcií, kdyby je Praha koupila, získala by kontrolu nad celou firmou.

"Ve světle úvah Prahy o nákupu podílu E.ON v Pražské plynárenské nemá město jiného zástupce v plynárnách, který by byl schopen detailně popsat situaci a zároveň uvnitř společnosti hájit zájmy hlavního města," tvrdil v červnu primátor Bohuslav Svoboda.

Sám Hurda odhadoval dojednání obchodu na konec září. Primátor radním z TOP 09 slíbil, že v té době také Hurda odejde. Odkup v tuto chvíli sice stále dohodnutý není, Hurda přesto skončí.

O převodu se stále jedná

"Toto byla deklarovaná dohoda i s TOP 09, že bez ohledu na vše, na podzim budou změny v představenstvu," dodala Udženija.

Podle radního Pavla Richtera (TOP 09) Praha o Hurdovo know-how v Pražské plynárenské nepřijde. "Pracovní skupina stále pracuje, toho obchodu se bude dál účastnit," řekl radní s tím, že uzavření dohody může trvat ještě delší dobu.

Město už poslalo E.ON nabídku, ten ji ale podle primátora odmítl jako příliš nízkou. Podle informací ČTK Praha za ovládnutí podílu nabídla částku kolem šesti miliard korun. Podle Hospodářských novin dostala nabídku i Praha - koncern měl zájem podíl odkoupit za 1,8 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy