Primátor plní slib: Hurda skončí v Pražské plynárenské

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 9. 2012 12:53
Hurdův odchod po primátorovi dlouhodobě požadovala TOP 09

Praha - Rada hlavního města se v úterý dohodla o změnách v představenstvu a dozorčí radě městské firmy Pražská plynárenská.

Z představenstva má odejít zastupitel Pavel Hurda (ODS), jehož konec v čele firmy už několik měsíců žádá TOP 09.

"Pan Hurda odchází z představenstva a bude členem dozorčí rady," uvedla pro Aktuálně.cz radní Aleksandra Udženija (ODS).

Spojenec primátora Bohuslava Svobody Hurda už delší dobu vadí koaličním partnerům z TOP 09. Ti už několikrát primátora vyzvali, aby splnil svůj loňský slib, že politici skončí v představenstvech městských firem.

Jenže ODS se Hurdovu odchodu několik měsíců bránila s odůvodněním, že nejdříve musí dokončit právě projednávaný odkup akcií Pražské plynárenské od koncernu E.ON. Ten drží 49,35 % akcií, kdyby je Praha koupila, získala by kontrolu nad celou firmou.

"Ve světle úvah Prahy o nákupu podílu E.ON v Pražské plynárenské nemá město jiného zástupce v plynárnách, který by byl schopen detailně popsat situaci a zároveň uvnitř společnosti hájit zájmy hlavního města," tvrdil v červnu primátor Bohuslav Svoboda.

Sám Hurda odhadoval dojednání obchodu na konec září. Primátor radním z TOP 09 slíbil, že v té době také Hurda odejde. Odkup v tuto chvíli sice stále dohodnutý není, Hurda přesto skončí.

O převodu se stále jedná

"Toto byla deklarovaná dohoda i s TOP 09, že bez ohledu na vše, na podzim budou změny v představenstvu," dodala Udženija.

Podle radního Pavla Richtera (TOP 09) Praha o Hurdovo know-how v Pražské plynárenské nepřijde. "Pracovní skupina stále pracuje, toho obchodu se bude dál účastnit," řekl radní s tím, že uzavření dohody může trvat ještě delší dobu.

Město už poslalo E.ON nabídku, ten ji ale podle primátora odmítl jako příliš nízkou. Podle informací ČTK Praha za ovládnutí podílu nabídla částku kolem šesti miliard korun. Podle Hospodářských novin dostala nabídku i Praha - koncern měl zájem podíl odkoupit za 1,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy