Spojenec primátora Prahy si koupil vilu za 25 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
11. 7. 2012 6:30
Vlivný člen ODS Pavel Hurda si koupil dům v lukrativní oblasti pražského Smíchova
Nová vila Pavla Hurdy.
Nová vila Pavla Hurdy. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vlivný člen pražské ODS Pavel Hurda, který je v poslední době označován za jednoho z hlavních spojenců primátora Bohuslava Svobody, si koupil vilu v lukrativní oblasti Smíchova.

Deník Insider uvedl, že za dvoupatrový dům se zahradou o rozloze přes 1500 metrů čtverečních zaplatil člen pražského zastupitelstva 25 milionů korun.

Podle smlouvy, kterou má Insider k dispozici, uhradil tuto částku okamžitě celou.

Na koupi nemovitosti se podílela advokátní kancelář Hurdova dlouholetého přítele Luboše Havla, k níž politik poslal ze svého účtu kupní částku do advokátní úschovy a která připravila kupní smlouvu.

Detaily koupě smíchovské vily kancelář tají. Advokátka Kateřina Ryšavá, která smlouvu připravovala, je odmítla komentovat s tím, že je vázaná mlčenlivostí.

Žižkovský kmotr: Jsou to moje peníze

Hurdu, jemuž se kvůli pověsti velmi vlivného člověka přezdívá žižkovský kmotr, kritizuje politická opozice v Praze 3 za transakce s pozemky.

Jako majitel Paláce Akropolis je také příjemcem masivních veřejných subvencí z magistrátu či Prahy 3 - od roku 2006 dostalo a do roku 2013 ještě dostane jeho kulturní středisko z veřejných peněz více než 80 milionů korun.

Politik ODS a podnikatel Pavel Hurda.
Politik ODS a podnikatel Pavel Hurda. | Foto: Jan Langer

Pavel Hurda však pochybnosti o původu peněz použitých ke koupi smíchovské vily odmítá a říká, že jsou to jen příjmy z jeho podnikání.

"Jsou to moje peníze, které mám řádně vydělané, řádně zdaněné, je to i dědictví po mé matce a všechny mám na svých účtech," prohlásil. "Ani jedna jediná koruna není z veřejných peněz grantů."

Pavel Hurda díky politickému postavení v hlavním městě řadu let figuruje v několika firmách, ve kterých má Praha podíl.

Je jedním z významných členů ODS, kteří se loni na podzim postavili za primátora Svobodu, když vypověděl koaliční smlouvu s ČSSD, a pomohli mu ovládnout nejen magistrát, ale také pražskou ODS.

Tohle je nová vila Pavla Hurdy, podívejte se:

Dnes tak dostává statisíce ročně za šéfování představenstvu v Pražské plynárenské. Další peníze inkasuje i za své působení v dozorčí radě pražského dopravního podniku, firmách Pragoplyn či Pražská strojírna.

Přesné částky, které Hurda loni obdržel, firmy tají. Nelze je vyčíst ani z majetkového přiznání, které jako řadový zastupitel nemusí odevzdávat. Z výročních zpráv firem však alespoň vyplývá, v jakých řádech se jeho odměny pohybují. 

Kromě nové vily je vlastníkem dalších nemovitostí, například domů v Českém Krumlově a v pražských Lipencích, které zdědil.

Hurdův advokát měl na dosah obchod snů

S už jmenovaným advokátem Lubošem Havlem jej spojují obchody s pozemky v Praze 3, kde byl Pavel Hurda do roku 2010 radním. Dnes tu zastává funkci zastupitele a působí v několika výborech.

Firma s anonymními vlastníky, v níž je advokát Havel členem představenstva, plánuje právě v této pražské čtvrti postavit patnáctipodlažní domy.

Jak se změnilo vedení pražské ODS, podívejte se:

Kvůli projektu bylo třeba změnit pozemky z rekreačních ploch na pozemky k zastavění, což bylo schváleno ještě v době, kdy byl Pavel Hurda v Praze 3 radním.

Stavbu však zastavili pražští zastupitelé, když před několika týdny rozhodli, že návrh územního plánu z doby primátorování Pavla Béma hodí do koše a připraví nový.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na pražského zastupitele ODS Pavla Hurdu pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy