reklama
 
 

Pražská koalice se hádá, kvůli politikům ve firmách

14. 6. 2012 22:28
TOP 09 požaduje odchod Pavla Hurdy (ODS) z Pražské plynárenské, ten zatím neodstoupí

Praha - Pražskou koalicí cloumá další spor. Po problematickém prosazování nového územního plánu, který zastupitelstvo schvalovalo natřikrát, to mezi TOP 09 a ODS skřípe kvůli účasti politiků ve vedení městských společností.

Když se loni na podzim ustavovala nová koalice, primátor slíbil, že politici skončí v představenstvech městských firem. Jenže zatímco z vedení většiny společností už politici odešli, v Pražské plynárenské dál sedí pražští politici za ODS Pavel Hurda a Filip Dvořák.

To je již delší dobu trnem v oku TOP 09, která už poněkolikáté tlačí na primátora, aby Hurda odešel. "Klub strany poslal primátorovi výzvu, aby dodržel svůj slib," komentovala to radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

V usnesení klubu se píše, že celkovou situaci s politiky ve statutárních orgánech je třeba vyřešit nejpozději ve 3. čtvrtletí tohoto roku. V konkrétním případě Pavla Hurdy pak je TOP 09 toho názoru, že "je třeba tento stav už dále neprodlužovat", tedy aby skončil bez dalších odkladů.

Že to kvůli Hurdovi v koalici skřípe, potvrzují i slova radní Aleksandry Udženiji (ODS). "Pan Hudeček a TOP 09 by si měli hledět svých zástupců v orgánech společností. Jejich zasahování do těchto věcí mi připadá nepatřičné," uvedla Udženija.

Co se bude dít, pokud primátor požadavkům koaličního partnera nevyhoví, TOP 09 neřekla. "Klub poslal apel primátorovi, aby konal. Počkáme na jeho názor," odpověděl Tomáš Hudeček (TOP 09). V pořadu Impulsy Václava Moravce ale Hudeček naznačil, že by pravděpodobně musela nastat nějaká koaliční jednání.

Zatím to vypadá, že Hurda v nejbližších dnech post neopustí. S primátorem se totiž dohodl, že nejdříve dokončí probíhající jednání o případném odkupu akcií, které v Pražské plynárenské drží německý koncern E.ON. Firma kontroluje 49,35 procenta akcií. Kdyby je Praha získala, stala by se téměř stoprocentním vlastníkem.

"Jakmile bude ve věci prodeje rozhodnuto, jsem připraven na příští valné hromadě skončit," uvedl Hurda.

"Ve světle úvah  Prahy o nákupu podílu E.ON v Pražské plynárenské nemá město jiného zástupce v plynárnách, který by byl schopen detailně popsat situaci a zároveň uvnitř společnosti hájit zájmy hlavního města," zdůvodnil dohodu primátor Bohuslav Svoboda.

Podle primátora nezáleží na tom, zda se obchod nakonec podaří dojednat, či ne. "Jakmile město bude mít dostatečné podklady pro to, aby bylo schopno provést finální rozhodnutí, pan Hurda odejde z představenstva společnosti," slíbil primátor.

Hurda odhaduje, že by se o prodeji mohlo rozhodnout do konce září. Obchod mohl být dojednán i rychleji, ale jednání zdrželo ocenění hodnoty firmy. "Je pravda, že jsme si mysleli, že to jednání bude rychlejší, ale oceňování trvalo déle," konstatovala Udženija.

Radní dodala, že v dohledné době skončí v Pražské plynárenské i další politik z ODS - Filip Dvořák. "Panu Dvořákovi dobíhá mandát, takže během léta skončí," uvedla Udženija.

Neshody v koalici

Neshody mezi TOP 09 a ODS se objevily v pražském zastupitelstvu už v minulých týdnech. Koalice totiž dvakrát za sebou neschválila Hudečkův plán na přípravu nového územního plánu. Roli v tom sehrál i dopis, který magistrátu zaslal náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Ten upozorňoval na možné právní problémy s chystaným územním plánem a Hudeček kvůli němu musel plán z jednání zastupitelstva stáhnout a svolat mimořádné zasedání. "Přišel politický názor," komentoval to Hudeček. Náměstek Kalous je členem ODS.

Primátor Svoboda však jakékoli spekulace o rozkolu v koalici odmítl a garantoval podporu Hudečkovu plánu. Ten se podařilo schválit až minulý čtvrtek, kdy zastupitelé o tématu jednali už potřetí.

autor: Lucie Stuchlíková | 14. 6. 2012 22:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama