Primátor: Donutit zastupitele pracovat? Nemožné

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 8. 2012 9:44
Nízká účast zastupitelů na jednání je podle primátora hazard s hlasy voličů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Část pražských politiků se při docházce na jednání zastupitelstva právě nepřetrhne. Největší absentéři se neúčastní až stovek hlasování.

Podle primátora Bohuslava Svobody je ale nemožné donutit zastupitele k větší disciplíně.

K častějšímu hlasování nemůže přimět ani vlastní spolustraníky. Právě pět zastupitelů za ODS je absolutními rekordmany v počtu neodhlasovaných tisků. Například Milan Richter propásl od listopadu 464 z 546 hlasování. Nelichotivou hlasovací statistiku mají i jeho spolustraníci Rudolf Blažek, Dalibor Mlejnský, Boris Šťastný a Gabriela Kloudová.

Máslo na hlavě ale mají i zastupitelé ČSSD, kteří se po listopadovém převratu na magistrátu ocitli v opozici. Průměrný sociální demokrat od listopadu neodhlasoval 151 položek z 546.

Primátor se ale domnívá, že docházka je věc odpovědnosti politika k vlastním voličům. Sám Svoboda od listopadu chyběl pouze na 26 hlasováních a nehlasoval dvakrát.

Aktuálně.cz: Část zastupitelů na jednání zastupitelstva příliš často nechodí, nebo sice chodí, ale poté nehlasuje. Co říkáte na nízkou účast některých zastupitelů při hlasování?

Nízkou účast na jednání zastupitelstva při hlasování či na jednání výborů zastupitelstva považuji za nedostatečné plnění pracovních povinností i hazard s hlasy voličů. Všichni zastupitelé, i já sám, jsme byli zvoleni ve volbách, abychom prezentovali a zastupovali jejich názory na základě volebního programu jednotlivých stran a domnívám se, že je naší povinností jejich důvěru nezklamat.

A.cz: Nebylo by možné upravit jednací řád zastupitelstva tak, aby účast na hlasování byla zohledněna při přiznávání odměn zastupitelů?

Odměňování členů zastupitelstva hlavního města Prahy řeší zákon o hlavním městě Praze a nařízení vlády, nejsou odstupňovány podle účasti a dle aktivity na jednáních zastupitelstva. U neuvolněných členů zastupitelstva jde spíše o symbolické částky, tam se odměny včetně příplatku podle počtu obyvatel pohybují od 3 468 Kč měsíčně.

A.cz: Neuvažoval jste o nějakém jiném způsobu, jak motivovat zastupitele k větší účasti při hlasování?

Podle mého názoru motivovat zastupitele k tomu, aby měli řádnou účast při hlasování, je nesmyslné - jejich účast pokládám za samozřejmost. Jak jsem již řekl, být zastupitelem za politickou stranu je práce jako každá jiná, i proto by k tomu měli všichni politici přistupovat zodpovědně a s nejlepším vědomím a svědomím.

A.cz: Největší absentéři z celého zastupitelstva jsou z řad ODS. Máte nějakou možnost, jak své spolustraníky přimět, aby hlasovali častěji?

Této skutečnosti jsem si vědom. Občané si je do zastupitelstva zvolili a pávě k nim mají být zodpovědní. Donutit ale nikoho nemůžete. Přístup k informacím o účasti na jednáních zastupitelstva i výborech zastupitelstva hlavního města Prahy je volně přístupný na webových stránkách magistrátu. Lidé sami mohou kontrolovat, jak se kteří politici jednáních účastní a konají svou povinnost vůči nim a v dalších komunálních volbách se dle toho zachovat.

A.cz: Zmiňovaní zastupitelé patří v pražské ODS k opozici vůči vám. Vnímáte jejich absenci na zastupitelstvu jako nějakou formu protestu nebo provokaci vůči vaší osobě?

Do hlavy zmiňovaným pánům nevidím, ale pravděpodobně nesouhlasí s prací současné koalice. Nevím, jaký je jejich motiv, ale možností je bezpočet.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy