Zastupitelé propásli na 400 hlasování. Volili jste je?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 8. 2012 11:30
Milan Richter z ODS vynechal v pražském zastupitelstvu 464 z 546 hlasování
Zastupitelstvo, nebo holubník?
Zastupitelstvo, nebo holubník? | Foto: Michal Štůsek

Praha - Sbor zástupců veřejnosti, nebo holubník? Pražské zastupitelstvo při pohledu na statistiku docházky připomíná spíše to druhé.

Řada pražských politiků je schopna propásnout až stovky hlasování. Buď na jednání vůbec nepřijdou, nebo sice v sále přítomni jsou, ale nehlasují.

Aktuálně.cz připravilo žebříček docházky pražských zastupitelů na jednání konaná od ustavení nové koalice mezi TOP 09 a ODS v listopadu minulého roku.

Pět největších absentérů je z řad ODS. Absolutním rekordmanem se stal Milan Richter. Vůbec nedorazil na tři z osmi jednání. Z 546 hlasování, která se v té době odehrála, nehlasoval o 464 z nich. V těsném závěsu za ním se drží jeho stranický kolega Rudolf Blažek, který propásl 409 hlasování.

Dalibor Mlejnský nehlasoval ve 378 případech, Boris Šťastný ve 327. Pětici uzavírá Gabriela Kloudová, taktéž z ODS, s třemi stovkami prošvihnutých hlasování.

Boris Šťastný se hájí tím, že na zastupitelstvo poctivě dochází, ale odmítá hlasovat pro věci, se kterými zásadně nesouhlasí. Byl přítomen na všech jednáních zastupitelstva, ale více než polovinu hlasování vynechal.

"Moje docházka je příkladná. V některých případech mám ale tak zásadní rozpor s tím, o čem se jedná, že nehlasuji. Vyjadřuji tím nesouhlas, ale zároveň chci být loajální ke koalici a nechci posilovat opozici tím, že bych hlasoval proti," uvedl Šťastný.

Před výměnou koalice přitom Richter, Mlejnský, Blažek i Šťastný patřili k lepšímu průměru. Na předchozích 3 jednáních se hlasovalo 314krát. Richter propásl jen 47 hlasování, Blažek 30, Mlejnský 57 a Šťastný jen 26.

Čtveřice se netají svou nechutí k novému magistrátnímu uspořádání a politice, kterou vede primátor Svoboda. "Můj názor na koalici je všeobecně znám. Odehrál se laciný prodej ODS TOP 09, která si nutně potřebuje ODS ochočit nebo zevnitř rozložit," uvedl Šťastný.

Čtveřice po listopadovém vypovězení koalice s ČSSD přišla o posty v radě, dozorčích radách firem, výborech zastupitelstva nebo regionální ODS. Dalibor Mlejnský musel skončit v dozorčí radě Pražské vodohospodářské společnosti a dopravního podniku. Dozorčí radu DPP musel opustit i Milan Richter.

Primátor nahradil Borise Šťastného ve funkci předsedy pražské ODS. Blažek skončil jako místopředseda ODS, přišel také o místo náměstka primátora.

I přes největší lajdáky neskončila ODS ve statistice poslední. Průměr totiž vyrovnali straníci, kteří neměli téměř žádné absence a navíc poctivě hlasovali - například Ivan Kabický, Jan Kalousek, Josef Nosek, Ondřej Pecha nebo Andrea Vlásenková.

Vzorná TOP 09

Nejvíce absencí na zastupitele má sociální demokracie. 5 jejích zastupitelů se propracovalo do první desítky (například Jiří Dientsbier a Karel Březina) a příliš disciplinovaní nebyli ani ostatní. Průměrný sociálně demokratický zastupitel nerozhodoval o 151 hlasováních.

Jenže donutit zastupitele k větší disciplíně je nemožné, říká primátor Bohuslav Svoboda. Žádná složka platu zastupitelů není závislá na docházce ani na množství odhlasovaných tisků. Odměny zastupitelů navíc nejsou nijak horentně vysoké, pohybují se v řádech tisícikorun.

Platy v řádu desetitisíců mají jen radní a uvolnění předsedové některých výborů. Ti buď patří rovnou mezi vzorné politiky s absencemi v řádu jednotek, nebo se alespoň řadí k lepšímu průměru.

Nejlépe ve statistice dopadla TOP 09, jejíž zastupitel v průměru chyběl u 47 hlasování. 5 z jejích zastupitelů patří z hlediska docházky mezi nejpoctivější politiky. Například Nataša Šturmová nechyběla na žádném zastupitelstvu a nehlasovala pouze čtyřikrát.

 

Právě se děje

Další zprávy