reklama
 
 

Při požáru vily zřejmě zemřela slavná sopranistka Dvořáková

Aktualizováno 30. 7. 2015 16:03
Pěvkyně Ludmila Dvořáková, jejíž specialitou byly Wagnerovy a Straussovy opery, byla držitelkou Thálie za celoživotní dílo.

Praha - Jednou ze dvou žen, které zahynuly při čtvrtečním požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích, byla pravděpodobně sopranistka Ludmila Dvořáková, držitelka Ceny Thálie a Ceny Antonína Dvořáka. Druhou mohla být její sestra Květoslava.

Hořelo v domě, kde sestry bydlí. Podle záchranářů se ženy ve věku 87 a 92 let nadýchaly kouře. Jejich totožnost však zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Hořet začalo okolo 06:15. Oheň zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu. Celý objekt byl silně zakouřený. "Když na místo přijeli záchranáři, byly ženy už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci," řekla mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová.

Hasiči požár dostali před 08:00 pod kontrolu, informovala jejich mluvčí Pavlína Adamcová. Příčina vzniku požáru zatím není známá, stejně jako výše škody.

"Kriminalisté na místě zajišťují stopy. Případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Na místo byl povolán také Technický ústav požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru.

Kariéra v zahraničí

Sopranistka Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923 v Kolíně. Studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera, a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Dvořáková vynikla i v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku jí umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově.

Pěvkyně, jejíž specialitou byly Wagnerovy a Straussovy opery, dostala Thálii za celoživotní dílo (2002) i Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní mistrovství a přínos v popularizaci české hudby (2012). V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.

autor: ČTK | 30. 7. 2015 9:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama