Krnáčová oživila rozpadlou koalici v Praze. Minulé chyby se už nesmí opakovat, řekla primátorka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 3. 2016 16:13
Praha obnoví starou koalici. Na čtvrtečním jednání se na tom dohodli zástupci za ANO, ČSSD a Trojkoalici, jejichž vláda se v hlavním městě rozpadla na podzim loňského roku. Informaci Aktuálně.cz potvrdili zástupci všech tří stran.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Lukáš Bíba

Praha – V Praze se rýsuje staronová koalice. Poté, co ve čtvrtek dopoledne potvrdila svůj definitivní odchod z vyjednávání ODS, se pražští politici za ANO, ČSSD a Trojkoalici (SZ,KDU-ČSL a STAN) dohodli, že znovu spojí síly. Na čtvrtečním jednání začali předělávat původní koaliční smlouvu. Informaci Aktuálně.cz potvrdili zástupci všech tří stran.

"Pojmenujeme si koaliční problémy, které nás v minulém roce rozklížily tak, abychom je odstranili a mohli těch zbylých dva a půl roku v klidu dovládnout," uvedl radní Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL.

Primátorka Adriana Krnáčová již dříve avizovala, že chce mít do konce března v koalici jasno. "Samozřejmě si musíme ujasnit nějaké body a především ošetřit, aby se neopakovaly chyby minulé a koalice byla jednotná po zbytek funkčního období," řekla primátorka.

I ředitel motolské nemocnice a volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík potvrdil, že je vše na dobré cestě. "Na dnešním jednání jsme se na tom opravdu dohodli. Předpokládá se, že to do zastupitelstva všechno stihneme,“ řekl Ludvík.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

Radní Jan Wolf předpokládá, že už 31. března se dovolí rada hlavního města, která má v současnosti pouhých 7 členů z 11. "Rádi bychom to posledního března uzavřeli, v krajním případě 26. dubna,“ řekl s tím, že je pravděpodobné, aby do konce března byla podepsána i koaliční smlouva.

"Jediný problém, co se může stát, je, že se to nemusí stihnout. Domluvili jsme ale, že budeme dělat i o víkendech. Postavili jsme se k tomu městotvorně. Jinak už to prostě nejde, město musí mít vládu,“ uzavřel Wolf s tím, že v pondělí a úterý se sejdou expertní týmy a po jejich jednání se znovu sejdou a definitivně se rozhodnou.

Spory v koalici i v ANO

Koaliční krizi a její rozpad odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kde si koalice při nočním hlasování navzájem odvolala čtyři radní.

Od té doby strany marně jednaly o pokračování koalice, která pak definitivně skončila o dva týdny později, kdy zástupci ČSSD a Trojkoalice spolu odmítli nadále jednat. Miloslav Ludvík konec koalice tehdy označil za regulérní rozvod.

Nová koalice tak bude mít znovu jen těsnou většinu 33 hlasů v 65členném zastupitelstvu. 

Cílem hnutí ANO a ČSSD je dělat v Praze věci stejně jako dřív, obviňuje koaliční partnery náměstek Stropnický z Trojkoalice. Proces územních změn je podle něj neprůhledný a s korupčním potenciálem. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy