Krnáčová oživila rozpadlou koalici v Praze. Minulé chyby se už nesmí opakovat, řekla primátorka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 3. 2016 16:13
Praha obnoví starou koalici. Na čtvrtečním jednání se na tom dohodli zástupci za ANO, ČSSD a Trojkoalici, jejichž vláda se v hlavním městě rozpadla na podzim loňského roku. Informaci Aktuálně.cz potvrdili zástupci všech tří stran.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Lukáš Bíba

Praha – V Praze se rýsuje staronová koalice. Poté, co ve čtvrtek dopoledne potvrdila svůj definitivní odchod z vyjednávání ODS, se pražští politici za ANO, ČSSD a Trojkoalici (SZ,KDU-ČSL a STAN) dohodli, že znovu spojí síly. Na čtvrtečním jednání začali předělávat původní koaliční smlouvu. Informaci Aktuálně.cz potvrdili zástupci všech tří stran.

"Pojmenujeme si koaliční problémy, které nás v minulém roce rozklížily tak, abychom je odstranili a mohli těch zbylých dva a půl roku v klidu dovládnout," uvedl radní Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL.

Primátorka Adriana Krnáčová již dříve avizovala, že chce mít do konce března v koalici jasno. "Samozřejmě si musíme ujasnit nějaké body a především ošetřit, aby se neopakovaly chyby minulé a koalice byla jednotná po zbytek funkčního období," řekla primátorka.

I ředitel motolské nemocnice a volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík potvrdil, že je vše na dobré cestě. "Na dnešním jednání jsme se na tom opravdu dohodli. Předpokládá se, že to do zastupitelstva všechno stihneme,“ řekl Ludvík.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

Radní Jan Wolf předpokládá, že už 31. března se dovolí rada hlavního města, která má v současnosti pouhých 7 členů z 11. "Rádi bychom to posledního března uzavřeli, v krajním případě 26. dubna,“ řekl s tím, že je pravděpodobné, aby do konce března byla podepsána i koaliční smlouva.

"Jediný problém, co se může stát, je, že se to nemusí stihnout. Domluvili jsme ale, že budeme dělat i o víkendech. Postavili jsme se k tomu městotvorně. Jinak už to prostě nejde, město musí mít vládu,“ uzavřel Wolf s tím, že v pondělí a úterý se sejdou expertní týmy a po jejich jednání se znovu sejdou a definitivně se rozhodnou.

Spory v koalici i v ANO

Koaliční krizi a její rozpad odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kde si koalice při nočním hlasování navzájem odvolala čtyři radní.

Od té doby strany marně jednaly o pokračování koalice, která pak definitivně skončila o dva týdny později, kdy zástupci ČSSD a Trojkoalice spolu odmítli nadále jednat. Miloslav Ludvík konec koalice tehdy označil za regulérní rozvod.

Nová koalice tak bude mít znovu jen těsnou většinu 33 hlasů v 65členném zastupitelstvu. 

Cílem hnutí ANO a ČSSD je dělat v Praze věci stejně jako dřív, obviňuje koaliční partnery náměstek Stropnický z Trojkoalice. Proces územních změn je podle něj neprůhledný a s korupčním potenciálem. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy