Praha - Pražský magistrát to začal myslet s bojem proti korupci vážně. K tomu účelu vznikla Pražská protikorupční rada. Jednou z prvních reálných opatření má být vypisování tendrů v elektronických aukcích.
Vedení metropole si od toho slibuje snížení ceny zakázek. První takový tendr by měl být vypsán příští týden, a to na zakázku menšího rozsahu. Novinářům to ve středu oznámil primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Prapor vs. korupce
Představil také první členy Pražské protikorupční rady (PRAPOR). Účast v ní přislíbili například advokát Tomáš Sokol nebo ekonomové a členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Schwarz nebo Miroslav Zámečník.
Úkolem Pražské protikorupční rady bude například rozvinout protikorupční strategii nebo vypracovat zásady zastupování pražských politiků ve společnostech s majetkovou účastí Prahy.
Rada by měla mít asi deset členů. Vedení Prahy oslovilo například ministerstva vnitra, spravedlnosti nebo pro místní rozvoj, hospodářskou komoru, soudcovskou unii nebo Transparency International, aby do ní vyslaly své zástupce.
Podle Svobody by se rada měla scházet jednou za tři týdny, za každé jednání obdrží odměnu 5000 korun.
Svoboda také novinářům nastínil, jaké změny by na magistrátu v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek mohly nastat.
Již připravovanou změnou je vypisování internetových aukcí. Ty podle Svobody mohou ušetřit až třetinu nákladů. Jako první by touto cestou měly být vypsány menší zakázky, jako je například nákup kancelářských potřeb. Poté by tak mohl magistrát zkusit vysoutěžit dodavatele energií. Pokud by se systém osvědčil, v budoucnu by takto mohly být zadávány i větší tendry.
Zakázky pod kontrolou
Magistrát chce prosadit i další změny. Podle Svobody by ve smlouvě s dodavateli měla být jasně stanovena konečná cena zakázky, výběrová řízení by měla být vypisována na všechny tendry, tedy i na zakázky menší hodnoty, a měl by být stanoven minimální počet uchazečů, kteří se výběrového řízení musí zúčastnit, aby bylo platné.
V tendrech nad 100 milionů korun by to podle Svobody mělo být nejméně pět uchazečů. "Aby zakázka prošla něčím, co můžeme nazývat vysoutěžením," řekl Svoboda.
Magistrát by měl také podle představ primátora vypisovat zakázky tak, aby kvalifikační předpoklady co nejméně eliminovali konkurenci. V této souvislosti byl magistrát kritizován za podmínky miliardového tendru na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod.
První zasedání rady je naplánováno na 17. února. Radní Alexandra Udženija (ODS) na něm chce členy vyzvat, aby se seznámili s dosavadní protikorupční strategií a navrhli její případné změny.
Pražský magistrát byl v minulosti často spojován s netrasparentním zadáváním veřejných zakázek. Kritizován byl především projekt Opencard, kvůli kterému ve středu padlo první obvinění.