Mimořádná zpráva

Máte rádi pražskou zoo? Podívejte se, co mají v archivu

Máte rádi pražskou zoo? Podívejte se, co mají v archivu
Plakát, který svého času zval na návštěvu zahrady.
Tato legitimace umožňovala studentce ve 30. letech minulého století volný vstup do pražské zoo.
Ale jak to vlastně vše začalo? V roce 1926 se uskutečnila ustavující schůze Hospodářského, nákupního a stavebního družstva Zoologická zahrada, které organizovalo stavbu prvních pavilonů a další práce. Předsedou družstva se stal středoškolský profesor Jiří Janda, který o založení zoo usiloval od počátku 20. století. Janda se v roce 1931 stal i prvním ředitelem zahrady.
Jandův rukopis, v němž vysvětluje nutnost založit v Praze zoologickou zahradu.
Foto: Archiv Zoo Praha
13. 2. 2014 20:21

Praha - V archivu pražské zoo, která si letos připomene 83. výročí svého otevření, se kromě dobových fotografií dochovala i spousta jiných zajímavých dokumentů. Například plány jednotlivých pavilonů a další dokumenty, nálepky na zápalky s obrázky zvířat, legitimace a vstupenky, pohlednice nebo rukopisy profesora Jiřího Jandy, prvního ředitele zahrady.

Nejstarší dochované archiválie jsou dokonce starší než sama zoo. První úvahy o založení pražské zoologické zahrady spadají až do konce 19. století. Reálně ale zahrada začala vznikat až po vyhlášení samostatného Československa.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy