V Praze se poprvé narodila trojčata vzácného levharta

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 2. 2014 13:58
Mláďata levharta mandžuského zoo odchovala poprvé po 13 letech.
Dva a půl měsíce staré kotě
Dva a půl měsíce staré kotě | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Pražská zoo odchovala trojčata levharta mandžuského, vzácná koťata se v Praze narodila po 13 letech.

Malí levharti přišli na svět už koncem listopadu, zoo o jejich odchovu informovala až nyní. Návštěvníci si mláďata budou moci prohlédnout za měsíc, sdělila Jana Ptačinská Jirátová z pražské zoo.

Měsíční trojčata levharta mandžuského
Měsíční trojčata levharta mandžuského | Foto: Tomáš Adamec

Dva samci a jedna samička jsou potomky tříleté Khanky a čtyřletého Kirina. "Khanka se ukázala jako pečlivá matka, o svá koťata se hned od porodu začala velmi dobře starat," uvedl kurátor savců Pavel Brandl.

"Všechna koťata jsou velmi zvědavá. Nejméně odvážný byl nejdříve sameček s netypickým černým zbarvením, nyní je plašší samička," popsala chovatelka Kristýna Bachůrková. "Od Khanky pijí koťata stále mléko, pravidelně už ale dostávají i maso," dodala.

Trojčata levhartů mandžuských se zoo podařilo odchovat vůbec poprvé, v chovném zázemí expozice proto panovala zvláštní opatření. Porodní box začala koťata opouštět v lednu a nyní už občas vylezou i do venkovních prostor.

"Zhruba do měsíce se koťata ukážou návštěvníkům ve výběhu levhartů v horní části zoologické zahrady," informovala Ptačinská Jirátová. Do té doby si zde mohou návštěvníci prohlédnout levhartího samce Kirina a samici Betynu.

Levhart mandžuský je jednou z nejohroženějších velkých koček, v divočině jich je podle odhadů už jen asi 30. V přírodě se tento poddruh levharta skvrnitého vyskytuje pouze na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy