Praha: Toto jsou jízdenky, které se nevyplatí padělat

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 5. 2012 6:20
Chystané jízdenky mají nové bezpečnostní prvky, výrazně ztíží práci padělatelům
Nové jízdenky obsahují více bezpečnostních prvků.
Nové jízdenky obsahují více bezpečnostních prvků. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský dopravní podnik chystá nové jízdenky na MHD s více bezpečnostními prvky. Do oběhu by se měly dostat v nejbližší době.

Nové jízdenky se budou hůře padělat než ty staré. Když loni v létě dopravní podnik (DPP) vykupoval starý typ jízdenek, objevil padělky v ceně téměř čtyřiceti tisíc korun. Podle znalců se jednalo o špičkové falzifikáty, které cestující neměli šanci odhalit a nejdříve je nepoznali ani sami pracovníci podniku.

Už loni mluvil tehdejší ředitel podniku Martin Dvořák o tom, že se uvažuje o zavedení více bezpečnostních prvků, které by padělání výrazně ztížilo.

A právě toho by měly dosáhnout chystané jízdenky. Přibude na nich nejméně 6 bezpečnostních prvků, které tam předtím nebyly. "Je to krok o 100 % dopředu, dříve jízdenky byly chráněné špatně," uvedl Bohuslav Maceška ze Státní tiskárny cenin, která jednorázovou várku pro DPP vyrobila.

Nejvýraznějším novým bezpečnostním prvkem je hologram. Jde o stříbrný proužek, na kterém jsou při různém úhlu naklopení vidět různé motivy. Na jízdenkách je zatím použit univerzální motiv, který se může objevit i na jiných ceninách.

"Pokud bychom jízdenky dál vyráběli my, dala by se vyrobit originální matice, která by obsahovala třeba Pražský hrad nebo logo dopravního podniku," uvedl Maceška. Napodobit hologram je podle něj možné, nicméně je to velmi složité a také drahé.

Padělky z loňského roku. Vlevo je originál, vpravo falzifikát.
Padělky z loňského roku. Vlevo je originál, vpravo falzifikát. | Foto: Miloslav Musil

Další významnou ochranou je takzvaný QR kód, který bude mít každá nová jízdenka. Na něm jsou nahraná data o jízdence. "Každý revizor bude moci ověřit, zda jsou údaje na jízdence správné, zda s nimi někdo nemanipuloval a jestli už nebyla kontrolovaná dříve," popsal Maceška.

Podle něj by služba časem mohla sloužit i samotným zákazníkům. Stačilo by, aby si do mobilu nahráli příslušnou aplikaci a pravost jízdenky by mohli ověřit sami.

Nová jízdenka by měla skoncovat také s dosavadní praxí, kdy padělatelé ponoří již označené jízdenky do rozpouštědla a odstraní tak datum označení jízdenky, která pak vypadá jako nepoužitá. U bezpečnějších jízdenek už to nebude možné.

"Na pásku do označovače je mikropísmo vyvedené speciální barvou. Pokud se jízdenka namočí do rozpouštědla, písmo zmizí," uvedl Maceška. Cestující tak bude moci padělanou jízdenku poznat hned při nákupu, když zjistí, že na ní chybí mikropísmo.

Jízdenky mají i další bezpečnostní prvky - špatně kopírovatelné reflexní barvy, speciální barvu, která reaguje na tělesnou teplotu nebo průsek ve tvaru kříže. Ten se ve větším množství kopií špatně napodobuje, falšovatelé by museli mít speciální nástroj. Zadní strana zase reaguje na dotyk s mincí, pokud po ní hranou přejedete, zanechá po sobě barevnou čáru.

Jízdenky obsahují i utajené bezpečnostní prvky, o kterých se veřejnost nedozví. Ty by sloužily k odhalení falzifikátů v případě, že by se padělatelům povedlo perfektně napodobit všechny ostatní ochranné prvky. To by se ale podle Macešky už stávat nemělo.

Takový počet bezpečnostních prvků by měl vést k tomu, že falšování jízdenek se stane natolik náročné a drahé, že se to padělatelům už nevyplatí. „Troufnu si říct, že jakmile se tyto jízdenky začnou vydávat, byznys s falzifikací ustane," doufá Maceška.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy