Praha chystá přísliby pro kulturu, urychlí granty o rok

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 2. 2012 22:01
Pořadatelé akcí se o přidělení peněz dozvídají pozdě, magistrát slibuje změnu
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praha chce usnadnit pořadatelům kulturních akcí žádosti o grant. Pokud plán radních vyjde, organizátoři by se mohli dozvědět o rok dříve, zda dotaci dostanou.

"Uvažujeme o zavedení takzvaných grantových příslibů. Organizátoři by měli o rok dříve jistotu, že dostanou peníze," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Nyní mají žadatelé o kulturní granty časové problémy. Město uděluje jednoleté granty teprve po schválení rozpočtu. Organizátoři, kteří často měsíce dopředu domlouvají umělce, tak musejí čekat až do ledna nebo února roku, kdy se má akce odehrát.

A to je pro mnohé pozdě. Současný stav je navíc nevýhodný i pro magistrát, který nemůže akci dělat reklamu a lákat na ni turisty. "Návštěvníkům musíme tu informaci přinést dřív. A to v takové podobě, aby to pro ně bylo praktické - jak a kde koupit lístek, kde se akce bude konat, od kolika hodin," upřesnil Novotný.

Praha si bude více vybírat

Podle Novotného by město s novinkou mohlo začít pracovat už letos. "Pokud to dobře půjde, budeme řešit granty na rok 2013 a současně grantové přísliby na rok 2014. V polovině příštího roku tak budeme moci informovat potenciální návštěvníky o akcích na rok 2014," dodal Novotný.

Novotný ale zároveň upozornil, že hlavní město si bude mezi projekty pečlivěji vybírat. "Považuji za inflační, aby o granty města usilovalo 900 subjektů. To nelze ufinancovat," dodal radní.

Podle něj navíc některé akce nevznikají z vnitřní potřeby, ale jejich pořadatelé prostě zažádají o grant a čekají, zda ho obdrží. "Když peníze dostanou, šijí program často horkou jehlou. Před městem stojí zásadní problém vybrat si nosné programy," konstatoval Novotný.

 

Právě se děje

Další zprávy