Praha chystá přísliby pro kulturu, urychlí granty o rok

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 2. 2012 22:01
Pořadatelé akcí se o přidělení peněz dozvídají pozdě, magistrát slibuje změnu
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praha chce usnadnit pořadatelům kulturních akcí žádosti o grant. Pokud plán radních vyjde, organizátoři by se mohli dozvědět o rok dříve, zda dotaci dostanou.

"Uvažujeme o zavedení takzvaných grantových příslibů. Organizátoři by měli o rok dříve jistotu, že dostanou peníze," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Nyní mají žadatelé o kulturní granty časové problémy. Město uděluje jednoleté granty teprve po schválení rozpočtu. Organizátoři, kteří často měsíce dopředu domlouvají umělce, tak musejí čekat až do ledna nebo února roku, kdy se má akce odehrát.

A to je pro mnohé pozdě. Současný stav je navíc nevýhodný i pro magistrát, který nemůže akci dělat reklamu a lákat na ni turisty. "Návštěvníkům musíme tu informaci přinést dřív. A to v takové podobě, aby to pro ně bylo praktické - jak a kde koupit lístek, kde se akce bude konat, od kolika hodin," upřesnil Novotný.

Praha si bude více vybírat

Podle Novotného by město s novinkou mohlo začít pracovat už letos. "Pokud to dobře půjde, budeme řešit granty na rok 2013 a současně grantové přísliby na rok 2014. V polovině příštího roku tak budeme moci informovat potenciální návštěvníky o akcích na rok 2014," dodal Novotný.

Novotný ale zároveň upozornil, že hlavní město si bude mezi projekty pečlivěji vybírat. "Považuji za inflační, aby o granty města usilovalo 900 subjektů. To nelze ufinancovat," dodal radní.

Podle něj navíc některé akce nevznikají z vnitřní potřeby, ale jejich pořadatelé prostě zažádají o grant a čekají, zda ho obdrží. "Když peníze dostanou, šijí program často horkou jehlou. Před městem stojí zásadní problém vybrat si nosné programy," konstatoval Novotný.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy