Praha - Pro lidi bez domova budou i letos v zimě v hlavním městě připraveny speciální vyhřívané stany a mimořádné příděly teplého jídla. Rozpočet na opatření pro lidi bez přístřeší bude záviset na počasí, vloni se výdaje v Praze vyšplhaly na 1,8 milionu korun.
"Magistrát je připraven poskytnout stejnou dávku peněz i letos," řekla Ludmila Tomešová z Centra sociálních služeb Praha.
Pracovníci centra prý už od jara vymýšleli, jak zimu bezdomovcům ulehčit. Uvažovali například o otevření protiatomových krytů, kde by se zřídily noclehárny, nebo o stavbě speciálních unimobuněk. "Stany se ale osvědčily, není důvod je měnit," uvedla Tomešová.
Mimořádná opatření bude náměstek primátora Ivan Kabický (ODS) vyhlašovat ve dvou fázích. Když bude předpověď na tři po sobě jdoucí noci pod minus pět stupňů, otevře se noclehárna na lodi Hermes zdarma.
"Snížíme také práh pro vstup klientů, budeme tolerovat minimální hranici alkoholu, nebudeme požadovat osobní doklady," uvedla Tomešová. Nyní platí nocležníci na lodi 20 korun.
Horký čaj a polévka
Terénní pracovníci budou také mezi bezdomovce a squatery rozvážet horký čaj a polévku. V případě naplněnosti klasických nocleháren otevřou neziskové organizace jako Armáda spásy, Naděje nebo Arcidiecézní charita svá denní centra i v nočních hodinách. "Tento stupeň může být vyhlášen v nejbližších dnech, jsme na to připraveni," uvedla Tomešová.
Sociální středisko Naděje, které sídlí pod magistrálou u křižovatky U Bulhara, rozšířilo už v říjnu provozní dobu do 20:00 a otevřeno má i o víkendech a svátcích.
"Už jsme zaznamenali denní nárůst klientů. V říjnu chodilo v průměru 300 lidí, v listopadu už je to průměrně 340 lidí," řekla Petra Lakatošová z Naděje.
Druhý stupeň mimořádných opatření nastane, když teplota v noci klesne pod minus deset. Pak budou nepřetržitě otevřeny všechny dostupné noclehárny a nízkoprahová centra. Pokud ani to nebude stačit, postaví město stany na Rohanském ostrově nebo U Bulhara. Radnice má vytypované i další lokality.
Stany se už osvědčily
Stany pro bezdomovce se osvědčily letos v lednu a únoru, kdy klesly noční teploty pod minus 20 stupňů. Na Rohanském ostrově sloužil lidem bez domova stan o 150 postelích, na křižovatce U Bulhara bylo dalších 50 míst. Během tří kritických týdnů poskytly stany více než 13.000 noclehů. Z nocležníků tvořily ženy 13 procent, zbytek byli muži.
Podle posledního sčítání bezdomovců v roce 2010 jich je v Praze asi 4000. "Myslím, že je to relativně stabilní číslo, ale bojím se, že vzhledem k okolnostem v této republice, by počet bezdomovců mohl velmi rychle narůstat," uvedla Tomešová. Do Prahy se většinou stahují lidé bez střechy nad hlavou z celé republiky. Podle Lakatošové z Naděje ale v poslední době přibývá mezi bezdomovci Pražáků.