Praha chce prodat hummery, strážníkům jsou k ničemu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 12. 2011 15:00
O nákupu aut rozhodl bývalý ředitel strážníků Kotrouš, ten je nyní podezřelý z korupce
Praha řeší, co s hummery městských policistů.
Praha řeší, co s hummery městských policistů. | Foto: Fotoarchiv MP

Praha - Magistrát zvažuje prodej tří terénních aut značky Hummer pražských strážníků. Podle primátora je policie nevyužije, navíc mají příliš velkou spotřebu.

"Daly by se využít například při záplavách, ale jinak jsou v podstatě nefunkční. Nyní nejezdí a něco se s nimi bude muset udělat," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Vozy, z nichž každý stál kolem milionu, se nakupovaly v letech 2008 a 2009. Proti jejich pořízení od začátku vystupoval tehdejší primátor Pavel Bém (ODS). Strážníci se ale bránili, že vozy potřebují pro pohyb ve složitém terénu nebo při sněhových kalamitách.

V čem se vozí městská policie? Podívejte se:

Prodej vozů nebo možnosti jiného využití podle primátora posoudí ekonomický odbor magistrátu. S prodejem to ale nebude jednoduché, protože město by za vozy dostalo jen zlomek původní ceny.

"Svým způsobem jsou neprodejné. Stály milion a sto tisíc, kdyby se prodávaly, cena by byla 150 tisíc," dodal primátor. Město proto zváží i další možnosti, aby se nedostalo do podezření, že se zbavuje majetku pod cenou.

Město strážníkům zároveň seškrtalo nákup nových vozů a příští rok chce stejně jako v jiných oblastech v městské policii šetřit. Navrhovaný rozpočet počítá se snížením počtu strážníků a menšími investicemi.

"Chceme dostat co nejvíce strážníků do ulic a snížit administrativní složku," popsal úspory primátor. Strážníky nyní dočasně vede Ludvík Klema, náměstek bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše.

Ten je ve vazbě kvůli podezření z braní úplatků. Kdo ho nahradí, zatím není jasné. Primátor ale naznačil, že kandidát se bude hledat i mimo policii. "Měli bychom sáhnout jinam než do vnitřních zdrojů policie," konstatoval Svoboda.

Právníci magistrátu nyní hodnotí, zda by nebylo výhodné se do Kotroušova případu zapojit jako poškozená strana. Primátor už dříve řekl, že magistrát nemůže o případu dostat podrobnější informace, protože není součástí vyšetřování.

"Uvažuji o tom, že bychom se mohli zapojit jako poškozená strana. Stálo by to za to, dozvěděli bychom se o případu více," uvedl primátor.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy