Zatčeného šéfa strážníků zatím Praha nepropustí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 11. 2011 15:05
Ředitel městské policie čelí obvinění z úplatkářství, v neděli ho soud poslal do vazby

Praha - Pražští radní zatím nepropustí šéfa strážníků Vladimíra Kotrouše, který čelí obvinění z korupce. Policie ho v pátek zadržela s úplatkem.

Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) k tomu rada nemá právní možnosti. "Na základě jednání s vyšetřovateli jsme dospěli k názoru, že nemáme žádný právní podklad, aby s ním mohl být ukončen pracovní poměr," řekl Svoboda.

Radní alespoň potvrdili pondělní přeřazení Kotrouše na jinou pozici. "Považujeme toto postavení mimo službu za dostatečné, protože je vyloučena jakákoli jeho činnost v městské policii," dodal primátor. Strážníky dočasně řídí Kotroušův náměstek Ludvík Klema.

Velitel strážníků je od neděle ve vazbě. Státní zástupce se totiž obával, že by vysoce postavený policista mohl ovlivňovat svědky a mařit vyšetřování.

"V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody 5 až 12 let," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Primátor obdržel základní informace k případu těsně před úterním jednáním rady města. Předat mu je přišel šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který na případu pracuje.

Šéfa pražských strážníků zadrželo speciální komando v pátek odpoledne. U sebe měl peníze z úplatku, podle neoficiálních zdrojů šlo až o statisíce.

Peníze Kotrouš údajně dostal za přiklepnutí několikamilionové zakázky pro poskytování služeb městské policii. Policii o tom informoval zdroj, který sami policisté označují jako důvěryhodný.

Uplacená zakázka se mohla týkat servisních služeb pro vozový park strážníků. Podle informací TV Prima Kotrouš před zatčením jednal se zástupci jedné z firem, která zajišťuje odtahy aut.

V čem jezdí pražští strážníci? Podívejte se:

Primátor kvůli tomu zastavil všechny zakázky, které měly být uskutečněny do konce roku. Vybrané zakázky navíc mají prověřit magistrátní kontroloři.

Městské policii Kotrouš velel od roku 2002, pracuje u ní však ještě o deset let déle. Absolvoval policejní akademii, deset let byl ředitelem obvodu Praha 6, pak krátce náměstkem ředitele strážníků.

 

Právě se děje

Další zprávy