Praha 7 pochybila, tendr na opravu náměstí spustí znovu

Michal Kalina
12. 9. 2011 12:15
Antimonopolní úřad nalezl v dokumentaci chyby, radnice projekt přepracuje
Kompletní rekonstrukce Ortenova náměstí má vyjít na zhruba 40 milionů (ilustrační foto).
Kompletní rekonstrukce Ortenova náměstí má vyjít na zhruba 40 milionů (ilustrační foto). | Foto: Strana zelených Praha 6

Praha - Městská část Praha 7 řeší hned dvě komplikace při nakládání s obecním majetkem.

Amtimonopolní úřad jí zrušil tendr na obnovu Ortenova náměstí kvůli chybám, opozice si pak stěžuje na plánovaný prodej obecního bytu jednomu ze zastupitelů za výhodných podmínek.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže napadl výběrové řízení na projekt proměny parku za zhruba 40 milionů s tím, že zadávací dokumentace nebyla dostatečně jasně zpracována.

"Důsledkem této skutečnosti nebyly nabídky srovnatelné a schopné transparentního hodnocení, neboť oceňují různý rozsah předmětu veřejné zakázky," uvedl úřad v rozhodnutí.

Hodnotící komise pak měla v rozporu se zákonem zasahovat do obsahu nabídek. Městská část se proti rozhodnutí neodvolá a projekt přepracuje.

"Bylo tam pochybení v projektu, které se v tuto chvíli přepracovává," řekl ČTK mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš s tím, že šlo o technickou chybu.

Antimonopolní úřad se tendrem zabýval na základě stížnosti jednoho z uchazečů. Vítěz měl provést kompletní rekonstrukci parku a vybudovat novou kavárnu.

Politik byl zvýhodněn, tvrdí opozice

Opozice v čele se zastupitelem Ondřejem Mirovským (Strana zelených) upozornila na chystaný prodej obecního bytu zastupiteli Miroslavu Fabiánovi (ČSSD) s tím, že jej získal za nestandardních podmínek.

Šedesátimetrový byt právě na Ortenově náměstí má možnost politik koupit v privatizaci za 690 tisíc korun. Do bytu se přitom nastěhoval teprve v únoru, kdy mu ho bez veřejné soutěže přidělili radní. Tržní cena by se běžně pohybovala mezi dvěma až třemi miliony.

"Běžně se nájmy v bytech určených k privatizaci rozdělují na radnici ve veřejné soutěži. Nájem získá ten, kdo městské části nabídne nejvyšší měsíční nájemné," uvedl pro MF Dnes Mirovský.

Zastupitel získal byt po žádosti o pomoc při řešení složité bytové situace. Podle radní Marcely Justové (ODS) není v případě menších bytů neobvyklé, že se o ně nesoutěží.

Cena podle Justové odpovídá pravidlům městské části s tím, že politik má jako každý nájemce nárok na slevu. Opozice se hodlá prodejem zabývat na nadcházejícím zasedání zastupitelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy