Praha 7 pochybila, tendr na opravu náměstí spustí znovu

Michal Kalina
12. 9. 2011 12:15
Antimonopolní úřad nalezl v dokumentaci chyby, radnice projekt přepracuje
Kompletní rekonstrukce Ortenova náměstí má vyjít na zhruba 40 milionů (ilustrační foto).
Kompletní rekonstrukce Ortenova náměstí má vyjít na zhruba 40 milionů (ilustrační foto). | Foto: Strana zelených Praha 6

Praha - Městská část Praha 7 řeší hned dvě komplikace při nakládání s obecním majetkem.

Amtimonopolní úřad jí zrušil tendr na obnovu Ortenova náměstí kvůli chybám, opozice si pak stěžuje na plánovaný prodej obecního bytu jednomu ze zastupitelů za výhodných podmínek.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže napadl výběrové řízení na projekt proměny parku za zhruba 40 milionů s tím, že zadávací dokumentace nebyla dostatečně jasně zpracována.

"Důsledkem této skutečnosti nebyly nabídky srovnatelné a schopné transparentního hodnocení, neboť oceňují různý rozsah předmětu veřejné zakázky," uvedl úřad v rozhodnutí.

Hodnotící komise pak měla v rozporu se zákonem zasahovat do obsahu nabídek. Městská část se proti rozhodnutí neodvolá a projekt přepracuje.

"Bylo tam pochybení v projektu, které se v tuto chvíli přepracovává," řekl ČTK mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš s tím, že šlo o technickou chybu.

Antimonopolní úřad se tendrem zabýval na základě stížnosti jednoho z uchazečů. Vítěz měl provést kompletní rekonstrukci parku a vybudovat novou kavárnu.

Politik byl zvýhodněn, tvrdí opozice

Opozice v čele se zastupitelem Ondřejem Mirovským (Strana zelených) upozornila na chystaný prodej obecního bytu zastupiteli Miroslavu Fabiánovi (ČSSD) s tím, že jej získal za nestandardních podmínek.

Šedesátimetrový byt právě na Ortenově náměstí má možnost politik koupit v privatizaci za 690 tisíc korun. Do bytu se přitom nastěhoval teprve v únoru, kdy mu ho bez veřejné soutěže přidělili radní. Tržní cena by se běžně pohybovala mezi dvěma až třemi miliony.

"Běžně se nájmy v bytech určených k privatizaci rozdělují na radnici ve veřejné soutěži. Nájem získá ten, kdo městské části nabídne nejvyšší měsíční nájemné," uvedl pro MF Dnes Mirovský.

Zastupitel získal byt po žádosti o pomoc při řešení složité bytové situace. Podle radní Marcely Justové (ODS) není v případě menších bytů neobvyklé, že se o ně nesoutěží.

Cena podle Justové odpovídá pravidlům městské části s tím, že politik má jako každý nájemce nárok na slevu. Opozice se hodlá prodejem zabývat na nadcházejícím zasedání zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy