Státní miliony umírajícím dětem zmizely, hospic nikde

Sabina Slonková
31. 3. 2011 11:25
Za exministra Julínka dostal dětský ústav dotaci 30 milionů. Dodnes nestojí
Tohle měl být dětský hospic...
Tohle měl být dětský hospic... | Foto: Sabina Slonková

Praha - Unikátní projekt hospice pro onkologicky nemocné děti, do kterého ministerstvo zdravotnictví nalilo 30 milionů korun a v němž v pozici garanta figurovala exmanželka bývalého premiéra Zuzana Paroubková, skončil krachem.

Pátrání deníku Aktuálně.cz ukazuje, že úředníci ministerstva měli o projektu od počátku pochybnosti a původně jej vůbec nechtěli finančně podporovat.

Tým tehdejšího ministra Tomáše Julínka (ODS) ale nakonec v květnu 2008 rozhodl, že třicet milionů na výstavbu dětského hospice do středočeských Vraňan pošle.

Ministerstvo vedené už novým ministrem Leošem Hegerem nyní zjišťuje, co se vlastně s dotačními penězi stalo.

Dnes ve Vraňanech? Prohlédněte si ve fotogalerii.

Kontrola už vyráží

Za nevydařeným projektem stojí občanské sdružení Hospic V dobré víře, které dosud nemělo s obdobnými zařízeními pro nevyléčitelně nemocné děti zkušenost. Je složeno výlučně z rodinných příslušníků bývalého vojáka z povolání Zdeňka Zmrzlíka.

Oč v příběhu jde

Stavba hospice ve Vraňanech 6

  • stát poslal 30 milionů pro dětský hospic ve středočeských Vraňanech
  • mělo jít o zařízení pro nevyléčitelně nemocné děti, kterým zbývá zhruba půl roku života
  • stavba podle webových stránek začala v roce 2007, dodnes nestojí
  • úředníci ministerstva zdravotnictví původně projektu odmítli peníze poslat
  • na peníze čekaly jiné rozestavěné hospice
  • Julínkův tým nakonec dotaci odklepl, návrh předložil jiný odbor
  • původní garant Zuzana Paroubková dává od projektu ruce pryč
  • sdružení, které miliony dostalo, o využití dotace odmítá mluvit

Výsledek? Dětský hospic nejenže dodnes nefunguje, ale místo něj stojí ve Vraňanech už druhým rokem pouze hrubá stavba.

Třicet dotačních milionů bylo navíc posláno do Vraňan na úkor jiných zájemců, jimž úředníci původně peníze napevno přislíbili, což vážně ohrozilo dostavbu hospiců v Čerčanech a v Chrudimi.

Ministerstvo zdravotnictví se původně chystalo osud dotačních peněz prověřit až příští rok. Poté, co se o případ začal zajímat deník Aktuálně.cz, spustila se kontrola prakticky obratem.

"Ještě tento týden vyrazí do Vraňan fyzická kontrola, následovat bude kontrola účetnictví," potvrdil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Velmi lžete, nic vám neřekneme

Občanské sdružení Hospic V dobré víře se o dotačních milionech ani osudech stavby bavit nehodlá.

Přestože jde o veřejné peníze, výkonná ředitelka Lenka Hynková-Zmrzlíková nejprve odmítla telefonický rozhovor, pak si nechala poslat otázky e-mailem a nakonec jakékoli vysvětlení odmítla.

"Váš deník je neseriozní a svým obsahem se často blíží bulváru, velmi lžete a píšete nepravdy, žádné další informace ani odpovědi na vaše otázky vám neposkytneme," odpověděla po několika hodinách.

Zuzana Paroubková pomohla, ale pak dala ruce pryč
Zuzana Paroubková pomohla, ale pak dala ruce pryč | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Šlo jim jen o peníze

Od sdružení i projektu dnes dává ruce pryč i Zuzana Paroubková, která se roky věnovala charitativní pomoci dětem.

"Už tak tři roky s nimi nejsme v kontaktu. Vadilo nám, že se nic neděje, ještě jsou drzí a chtěli by další peníze. Ale neměli snahu, abychom jim pomohli jinak než finančně," řekla Aktuálně.cz.

I její sdružení vraňanský projekt v počátcích podpořilo finančně.

"Bylo to do milionu korun," řekl Jaroslav Syrový, partner Paroubkové z jejího sdružení.

Mimochodem právě Syrový prodal Hospicu V dobré víře vraňanský pozemek, za hektar a půl půdy inkasoval podle záznamů na katastru nemovitostí 650 tisíc korun.

Kolik už se prostavělo?

Kolik peněz bylo zatím ve Vraňaněch prostavěno, kolik z toho tvořila dotace a kolik příspěvky od sponzorů, není jasné.

Mlčí nejenom sdružení Hospic V dobré víře, ale zveřejnit to nechce ani stavební firma, která budovu rozestavěla.

"Nezlobte se, ale s ohledem na uzavřenou smlouvu vám to nemohu sdělit," uvedl jednatel firmy Habak Daniel Klusák.

Sdružení přitom na svých webových stránkách loni zjara - ve svém posledním příspěvku - píše, že ve stavbě už nemůže pokračovat kvůli nedostatku peněz.

"Minimální finanční prostředky, které jsme použili, byly výhradně z našich zdrojů, avšak je jich tak žalostně málo, že na větší stavební úpravy a další etapy výstavby nám tyto nestačí," píší zástupkyně sdružení.

O třiceti milionech ze státní dotace ani slovo.

Prohlédněte na fotografiích, co sdružení tvrdí na webu:

Pochyby byly od počátku

Mimo jiné právě obavy, že sdružení nebude schopno sehnat na zařízení pro nevyléčitelně nemocné další peníze, vedl podle zjištění Aktuálně.cz úředníky ministerstva zdravotnictví k tomu, že nejméně dvakrát žádost sdružení o dotaci zamítli.

"My jsme to nemohli doporučit, vybralo se jiné zařízení," potvrdil na přímý dotaz Václav Filec z odboru zdravotně sociálních služeb ministerstva.

Odborníci navíc upozorňují, že projekt dětského hospice pro onkologické pacienty česká společnost nepřijala. Rodiny nemají zájem své na smrt nemocné děti do takových zařízení posílat.

"Odborníci skutečně tvrdí, že takový dětský hospic není třeba," uvedla Marie Svatošová, šéfka Asociace hospiců.

Julínek neví, co podepsal

I přes všechny tyto pochyby ministerstvo zdravotnictví pod vedením Tomáše Julínka třicetimilionovou dotaci přikleplo. Návrh nakonec nepředkládal odbor, jehož úředníci měli výhrady, ale odbor investičního rozvoje.

Zavedl třicet korun za lékaře, podepsal třicet milionů, ale neví o tom.
Zavedl třicet korun za lékaře, podepsal třicet milionů, ale neví o tom. | Foto: Ondřej Besperát

"Investice byla schválena 15. poradou vedení ministerstva dne 23. 4. 2008," stojí ve stanovisku mluvčího resortu.

Kdo konkrétně projekt prosazoval, mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň neuvedl: "Rozhodnutí o přijetí či odmítnutí materiálu je kolektivním rozhodnutím porady vedení, které svým podpisem stvrzuje ministr."

Bývalý ministr Tomáš Julínek tvrdí, že si na okolnosti dotace vůbec nevzpomíná. "Nic mi to neříká. Nikdy jsem ani neslyšel, že by tu nějaký dětský hospic byl."

Jen pro připomenutí: právě ministrův podpis je podle mluvčího Sršně pod rozhodnutím o dotaci.

Nikdo si nic nepamatuje

Svědci, s nimiž redakce Aktuálně.cz o případu hovořila, se však shodují v tom, že dotační injekci do Vraňan prosazovali Julínkovi náměstci Markéta Hellerová a Marek Šnajdr.

"Už tehdy jsem se dozvěděla, že to přesměrovali oni dva," uvedla například Tereza Dvořáková, šéfka hospicu v Čerčanech.

Julínkův první náměstek si nic nepamatuje. Měl toho prý moc...
Julínkův první náměstek si nic nepamatuje. Měl toho prý moc... | Foto: Ondřej Besperát

Stejně mluví i úředníci ministerstva zdravotnictví, kteří si příběh s dotací pamatují. "Podporovali to Hellerová a Šnajdr," uvedl jeden z úředníků resortu.

Markéta Hellerová ale popírá, že by se v případě dotace do Vraňan nějak nadstandardně angažovala. "Obecně platí, že jsme všichni tehdy podporovali hospicovou péči, ale že bych se zasazovala právě o tento projekt, to ne," uvedla Hellerová, která je dnes starostkou Zdib u Prahy a náměstkyní ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Marek Šnajdr - dnes poslanec a předseda správní rady VZP - tvrdí, že si na tuto dotaci rozhodně nevzpomíná. "Ročně jsme projednávali spoustu podobných žádostí, na tuto konkrétní si nepamatuji. Takže rozhodně jsem ji nemohl prosazovat. Jakže říkáte, že se ti lidé jmenovali? Brzlík? Zmrzlík? Ne, fakt ne."

Jen na okraj: Vraňany leží nedaleko Mělníka, Šnajdrova volebního kraje. I na to má ale poslanec ODS odpověď: "Kdy říkáte, že ta dotace byla udělená? V roce 2008? No, a já jsem si tenhle volební obvod vybral až v roce 2009."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy