Praha 11 zaplatila 43 tisíc za sepsání trestního oznámení. Jeho obsah tají

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 6. 2020 19:08
Radnice Prahy 11 podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který ji podle starosty Jiřího Dohnala na sociálních sítích v době epidemie koronaviru obviňoval z kšeftování a zpronevěření ochranných pomůcek. Za vypracování trestního oznámení radnice zaplatila advokátní kanceláři 43 560 korun. Jakých příspěvků se oznámení týká, si však starosta prý už nepamatuje. Opozice se bojí, že míří na ni.
Starosta městské části Praha 11 Jiří Dohnal (vlevo) na předvolebním billboardu Pirátů
Starosta městské části Praha 11 Jiří Dohnal (vlevo) na předvolebním billboardu Pirátů | Foto: ČTK

Kde sehnat roušky a respirátory a jak to, že jich je takový nedostatek? To bylo časté téma diskusí na sociálních sítích v době, kdy se v Česku koronavirus objevil. Podobně se debatovalo také v jedné ze skupin obyvatel Prahy 11 na Facebooku. Některé příspěvky se však vedení městské části příliš nezamlouvaly.

"Objevily se tam informace, že s ochrannými pomůckami obchodujeme, kšeftujeme, že je zpronevěřujeme. Vyhodnotili jsme si, že to je přes čáru. Síla výroků byla tak veliká, že jsme se chtěli bránit. Už to není o tom, že někdo o někom říká, že je takový nebo makový. Tohle je lež a z našeho pohledu už za hranicí zákona," popisuje starosta Jiří Dohnal (Piráti).

Městská část se proto rozhodla bránit a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Za vypracování oznámení zaplatila advokátní kanceláři Gřivna & Šmerda 43 560 korun. Podle radnice se případem už zabývá odbor extremismu a terorismu pražské policie.

"Když něco vyřknu na sociální síti, nemám to ověřené a je to lež, tak za to musím nést odpovědnost. Pokud někdo řekne, že něco rozkrádáme, tak ať to má doložené, nebo ať za to nese odpovědnost. Navíc v době nouzového stavu. Kdyby to bylo v jiné situaci, tak bych to možná přešel, ale v době, kdy od rána do večera neděláte nic jiného, než sháníte prostředky, zasedají krizové štáby, objednáváte dezinfekci, většinu času trávíte ve prospěch obyvatel a někdo vás takhle pomlouvá, tak to musí mít nějakou dohru," vysvětluje Dohnal.

Z jakého účtu byly publikovány příspěvky, na které směřuje trestní oznámení, a co přesně obsahovaly, však není zřejmé. Starosta tvrdí, že si to už nepamatuje a snímky, na kterých měl závadné příspěvky vyfocené, už smazal. "To, že na internetu a hlavně na Facebooku jsou falešné profily, za kterými stojí někdo jiný a místo fotky má fotku žabáka nebo jiného zvířátka, je dnes už normální. Přiznám se, že mi je jedno, kdo to je. Ať to vyšetří policie," říká starosta.

Opozice se obává, jestli oznámení nemíří na ně

O to, čeho se trestní oznámení týká, se zajímá i opoziční Hnutí pro Prahu 11. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádalo o sdělení, kvůli jakým příspěvkům radnice trestní oznámení podává, a také o jeho celé znění. 

Obává se, jestli trestní oznámení nemíří i na ně. "Jak z řad občanů, tak z řad opozičních zastupitelů zaznívala kritika dodávek do místního domu s pečovatelskou službou a celkové organizace úřadu ve věci roušek, protože tam podle našeho názoru první tři týdny spali," říká opoziční zastupitelka Šárka Zdeňková.

Radnice však odmítla zastupitelům informace poskytnout. Argumentuje mimo jiné tím, že zastupitel má nárok pouze na ty informace, které spadají do vyhrazené kompetence zastupitelstva.

"Objednávku na vypracování trestního oznámení, jež je předmětem žádosti o informace, schválila rada městské části, přičemž zastupitelstvo městské části tuto záležitost nijak neřešilo. Z tohoto pohledu proto nemá podle názoru povinného subjektu člen zastupitelstva, který není zároveň členem rady, právo na poskytnutí souvisejících informací podle zákona o hlavním městě Praze," stojí ve zdůvodnění, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Podle autora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka však takový postup úřadu není správný. "Zastupitel je členem zastupitelstva, které odvolává radu a kontroluje ji při činnosti. Tvrdit tedy, že se to netýká výkonu jeho funkce, je to úplně nejabsurdnější, co jsem kdy slyšel," říká Kužílek.

O text trestního oznámení požádala i redakce Aktuálně.cz. Úřad ji odmítl poskytnout s odůvodněním, že trestní řízení je až na hlavní líčení a vyhlášení rozsudku neveřejné. "Pokud by skutečnosti v něm (v trestním oznámení) uvedené vešly či mohly vejít ve veřejnou známost, mohlo by to vést ke ztížení či ohrožení zjišťování skutečností nasvědčujících spáchání trestného činu orgány Policie České republiky," vzkázal redakci starosta. 

Odmítá však, že by trestní oznámení bylo namířené na opoziční zastupitele. "Trestní oznámení je podáno na neznámého pachatele, jelikož je věcí dalšího vyšetřování, kdo uvedené hanlivé výroky na sociálních sítích napsal a následně šířil," říká Dohnal. 

Proč to stálo 43 560 korun?

Opozici se nelíbí ani to, že na podání trestního oznámení si radnice najala externí firmu, které zaplatila přes 43 tisíc korun, místo toho, aby využila právní oddělení radnice.

"Nemůžeme požádat úředníka, aby na vlastním profilu pod svým vlastním jménem zajišťoval důkazy. To mu nepřísluší. Rozhodli jsme se, že to udělá někdo nezávislý. Aby úředník, který má na starosti úplně jinou agendu, měl čas a prostor se věnovat vlastní práci. Já se ani nebudu dotazovat, jestli pan vedoucí právního oddělení má Facebook, aby mohl zajistit důkazy. Od toho úředníci nejsou," tvrdí starosta.

Z objednávky městské části vyplývá, že advokátní kanceláři vypracování trestního oznámení zabralo 18 hodin, přičemž si za každou účtovala 2420 korun.

"To je absurdní záležitost. Městská část má svoje vlastní právní oddělení a zpracování základního trestního oznámení by snad mělo zvládnout. Vůbec nerozumím tomu, proč na to bylo potřeba vynakládat další veřejné prostředky," komentuje situaci zastupitelka Zdeňková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy