Posuďte to znovu, vyzvala Jermanová policii, na niž se obrátila kvůli sporu o roušky

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2020 17:57
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se minulý týden obrátila na policii, aby znovu posoudila trestní oznámení, které podal kraj o možném šíření poplašné zprávy v kauze nedostatku roušek u záchranářů. Důvod hejtmanství neuvedlo, ujistilo ale, že nezasahuje do policejního vyšetřování.
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: Jakub Plíhal

Trestní oznámení souvisí s článkem, který list Náš region vydal počátkem koronavirové pandemie. Upozorňoval na nedostatek roušek pro záchranáře v kraji. Na nedostatek ochranných pomůcek si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová. Náš region použil její otevřený dopis.

Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Vydavatelství tvrdí, že článek se zakládal na pravdě a kraj se místo vysvětlení snaží umlčet své kritiky. To, že roušek a respirátorů byl nedostatek, potvrzuje podle vydavatelství i hejtmančin facebookový status z 16. března, v němž pomůcky veřejně poptávala.

Na dotaz, proč chce hejtmanka nové posouzení oznámení, Helena Frintová z krajského úřadu neodpověděla.

"Ano, můžeme potvrdit, že se paní hejtmanka obrátila na policii, aby znovu posoudila oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že mohlo dojít k šíření poplašné zprávy. Skutečně se tak stalo zpočátku minulého týdne. Jedná se o zcela ojedinělý případ," řekla Frintová. Hejtmanka policii s žádostí o znovuposouzení oznámení kontaktovala písemně, více informací Frintová neuvedla. ČTK požádala o vyjádření pražskou policii.

Kritika z opozice i koalice

Informace o trestním oznámení kraje rozpoutala kritiku od opozičních zastupitelů. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. Podle hejtmančina náměstka Miloše Petery (ČSSD) kauza nebude mít vliv na koaliční spolupráci.

Povšík v úterý označil podání trestního oznámení za politicky i morálně nepřijatelné a vyzval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) k jeho stažení. Třebaže Povšík není ve vedení kraje, za postoj úřadu se omluvil.

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá. V té době bylo podle něj každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu. Ochranné prostředky byly podle hejtmanství distribuovány ihned.

Podle Frintové se hejtmanka se záchranářkou Brožovou setkala, v rozhovoru prý připustila, že způsob komunikace nebyl standardní. "Otázkou je, zda si paní Brožová uvědomovala případný dopad svého vyjádření a zda se spíše nestala nástrojem politického boje některých opozičních politiků prostřednictvím regionálního serveru Náš region," uvedla Frintová.

Brožová ale podle vyjádření pro Českou televizi trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Zástupci kraje byli podle ní na setkání rozzlobení kvůli tomu, že jim nezavolala a informace zveřejnila. Podle Mladé fronty Dnes již dala Brožová výpověď. "Skončím k poslednímu červnu. Zůstanu v oboru, ale pod jinou organizací. V mých očích vedení záchranky už delší dobu nefunguje, tohle byla poslední kapka. Nechci pracovat pro organizaci, za kterou se stydím," řekla listu Brožová.

Po zveřejnění informací začali údajně na krajský úřad volat lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se v souvislosti s článkem v Našem regionu rozhodl 19. března, že podá trestní oznámení. Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce.

Witovská vs. Jermanová | Video: Česká televize
 

Právě se děje

Další zprávy