Praha - Rozhodování Ústavního soudu o možném opakování komunálních voleb v hlavním městě brzdí plány pražských politiků.
Nejpozději do konce února chtěli mít jasno v tom, kteří politici nově zasednou v dozorčích radách společností, kde má město stoprocentní podíl. A změny v ostatních, poloměstských firmách měly následovat, včetně obměny představenstev.
Dosud v nich sedí lidé jako smíchovský exstarosta Milan Jančík (ODS) nebo odsouzený exradní Martin Lagmajer (ODS). Vlivná místa jim zajišťují příjem navíc, a to v řádech desítek tisíc až milionů korun ročně.
Malé strany si stěžují
Ústavní stížnost malých stran na rozparcelování Prahy na sedm volebních obvodů ale může vést k novým volbám a tedy i ke změnám ve vedení pražské radnice, které o vlivných postech rozhoduje. Verdikt by mohl padnout už 29. března.
"I proto jsou někteří současní zastupitelé, kteří na vlivné posty čekají, nervózní. Mnozí totiž nedostali placené funkce v radě či výborech zastupitelstva," řekl Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity jeden ze zastupitelů ODS.
Navíc, pokud by do dozorčích rad ryze pražských firem byli jmenování současní zastupitelé, kterým by soud mohl svým výrokem zpochybnit mandát daný podzimními volbami, jejich veškerá budoucí rozhodnutí by mohla být rovněž zpochybněna.
Nečekáme, ale je to složité
Šéfové obou koaličních stran, Petr Hulinský z ČSSD a Boris Šťastný z ODS, ovšem popírají, že by čekali, až jak soud rozhodne. "Nesmysl," uvedli oba. Změny prý přijdou brzy.
"Přechod na německý model řízení firem není právě jednoduchý. Zatím máme hrubou kostru, která musí být projednána v orgánech koalice," tvrdí shodně s nimi 1. náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).
Stejný politik však v lednu tvrdil, že do konce února bude jasno.
"Máme signály o tom, že vedení města vyčkává, až jak rozhodne soud. Můžeme usuzovat i z toho, že nám dosud nikdo nenabídl účast v dozorčích orgánech, s výjimkou Dopravního podniku," uvedl šéf zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček.
Koalice přitom slibovala, že při rozdělování postů bude myslet i na opozici.
"Už v úterý rozhodneme o přeobsazení v orgánech právě této společnosti, na nic nečekáme. Navíc jejich členům už vypršel mandát," slibuje Březina.
Pravidla se rýsují
Radní Březina zatím nechce prozradit, jaká pravidla se mu podařilo prosadit. Jisté je, že politici budou smět sedět ve více dozorčích radách. Naopak v představenstvech firem by měli skončit, nahradit je mají odborníci.
Kolik za členství budou brát, zatím neupřesnil. Tvrdí, že to bude rozhodně méně, než jak před volbami navrhovala dnes opoziční TOP 09.
Podle nich by měsíční odměna neměla přesáhnout u jednotlivce 30 tisíc korun. "Bude to hluboko pod touto hranicí," tvrdí Březina. "Pravdila odměňování ještě vytváříme," dodal.