Policie zabila muže, jenž ohrožoval nájemníky

ČTK ČTK
9. 2. 2011 23:45
Muž v Praze-Nuslích údajně vyhrožoval, že zapálí dům a jeho obyvatele postřílí

Praha - Policisté ve středu v podvečer smrtelně zranili v Praze 2 sedmadvacetiletého muže, který údajně ohrožoval své sousedy pistolí.

Muž podle policejní mluvčí hrozil, že zapálí dům a jeho obyvatele postřílí.

"Kolem 16:30 jsme dostali oznámení od obyvatelky domu v Oldřichově ulici v Nuslích, že jeden z nájemníků je ozbrojen a vyhrožuje ostatním obyvatelům," uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Na místo podle ní vyjela policejní hlídka, která pak přivolala také zásahovou jednotku a policejního vyjednávače. Muž se mezitím zabarikádoval ve svém bytě ve čtvrtém patře. "Policisté zajistili bezpečnost nájemníků. Muž však najednou vyrazil ze dveří bytu proti nim se zbraní v ruce a policisté museli zasáhnout," řekla mluvčí.

Výstřel z policejní zbraně zasáhl muže do hrudníku. Podle Zoulové se záchranáři snažili postřeleného muže resuscitovat, ale jeho zranění bylo smrtelné.

O motivech mužova počínání zatím není nic známo. V současné době pokračuje ohledání bytu, do něhož se prý teprve nedávno nastěhoval. Policisté kromě jiného pátrají po další zbrani, protože podle některých informací muž vlastnil dvě. Zbrojní pas ale neměl. Mluvčí upřesnila, že když vyběhl z bytu, měl zbraň jen jednu.

Případy, kdy policisté použijí služební zbraň, se zabývá policejní inspekce. "Věc si přebírají, už byli na místě," potvrdila Zoulová.

Případ není ojedinělý

Případy, kdy při policejním zásahu zemře člověk, nejsou časté, ale také ne zcela výjimečné. Například ke konci roku 2009 došlo hned ke třem takovým událostem.

Policejní zásah skončil smrtí člověka i při mediálně sledované kauze manželů Tauchenových
Policejní zásah skončil smrtí člověka i při mediálně sledované kauze manželů Tauchenových | Foto: Policie ČR

V polovině září při přestřelce v pražských Řeporyjích zemřeli kriminalista a recidivista. Kriminalista zemřel, když se vydal zadržet osmadvacetiletého muže, který měl nastoupit do výkonu trestu. Muž začal autem najíždět do policejního vozu a při následné střelbě utrpěl kriminalista smrtelné zranění. Recidivista se po střelbě snažil uprchnout blízkou zahradou, kde ho zastřelil další policista.

Mediálně nejsledovanější kauzou byl policejní zásah z listopadu 2009,  při němž spáchal sebevraždu uprchlý vězeň Pavel Tauchen. Jeho manželku, která mu o den dříve pomohla uprchnout eskortě na poliklinice v Plzni, policie postřelila.

Smrtí skončil i prosincový zásah policie v Olomouci proti dvěma mužům, kteří údajně ukradli osobní auto. Jeden z podezřelých po střelbě zemřel, druhý utrpěl zranění. Zraněn byl i policista, který proti nim střelnou zbraň použil.

K dosud poslednímu případu v České republice došlo 27. května 2010. Při přestřelce policií zemřel v Plzni-Liticích třiatřicetiletý muž, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Dva roky se skrýval a vyhýbal nástupu trestu. Během zásahu se zastřelil z nelegálně držené zbraně.

Na konci srpna 2010 došlo k nejtragičtější přestřelce v dějinách samostatného Slovenska. Policie tu postřelila na bratislavském předměstí Devínská Nová Ves muže, jenž před tím během své šílené střelby usmrtil sedm lidí. Po obklíčení a zásahu policejní kulkou spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy