Rekonstrukce: Jak a proč vraždil bratislavský střelec

Martin Novák Martin Novák
31. 8. 2010 7:45
Rekonstrukce: Takto vraždil bratislavský střelec
TOTO JE STŘELEC Z BRATISLAVY. Snímek poskytl redakci Aktuálně.cz čtenář pod přezdívkou r.i.k. Byl pořízen z balkonu zhruba patnáct minut poté, co si vrah sám vzal život. Redakce fotografii z etických důvodů upravila.
TOTO JE STŘELEC Z BRATISLAVY. Snímek poskytl redakci Aktuálně.cz čtenář pod přezdívkou r.i.k. Byl pořízen z balkonu zhruba patnáct minut poté, co si vrah sám vzal život. Redakce fotografii z etických důvodů upravila. | Foto: r.i.k.

* Střelec zabil sedm lidí a nakonec i sebe * Dalších 15 lidí utrpělo různě vážná zranění * V kritickém stavu je v nemocnici údajně i český občan

Bratislava - Nejhorší vražda v novodobých dějinách Slovenska se v pondělí odehrála na bratislavském předměstí Devínská Nová Ves.

Ozbrojený muž vnikl do bytu jednoho z paneláků a postřílel pět příslušníků jedné rodiny. Pak zběsile pálil i na ulici a nakonec spáchal sebevraždu, když jej obklíčili policisté. Celkem - kromě něj - zemřelo sedm lidí.

Celé drama se odehrávalo ve znamení neustále si protiřečících a neověřených informací, protože policie předstoupila před novináře s prohlášením až před třetí hodinou odpoledne.

Celý případ lze zatím zrekonstruovat jen velmi přibližně, protože k dispozici jsou kromě několika faktů také neúplné nebo oficiálně nepotvrzené zprávy.

Podle čtenáře Aktuálně.cz, který bydlí ve stejném domě, ve kterém se střílelo, byla motivem msta. "Vrah bol otec, ktoreho synov mu ta vyvrazdena romska rodina namocila na drogy. Uz v minulosti sa im vyhrazal, dnes ten svoj čin dokonal - aj ked zvyšok činu už bol čistý amok...," napsal v e-mailu redakci.

Jak to začalo

Vše se začalo kolem desáté hodiny dopoledne. Policie dostala z ulice Pavla Horova v Devínské nové vsi telefonické hlášení, že se tam ozývá prudká střelba.

Foto: mapy.atlas.sk

První policejní hlídka přijíždí podle ministra vnitra Daniela Lipšice zhruba dvě minuty po tomto hlášení. Ve chvíli, kdy muž, vyzbrojený samopalem, právě vychází z panelového domu.

Zatím jen on ví, že v bytě ve druhém patře za sebou zanechal pět mrtvých. Čtyři ženy a jednoho muže. Na chodbě zastřelil ještě dalšího muže, také člena stejné rodiny.

Útočník začíná pálit po policistech, jednoho zraní. Střílí i do dalších lidí, kteří jsou na ulici. Pálí dokonce i na balkony a do oken. Střílí také směrem k nákupnímu centru Tesco.

Mezitím se sjíždějí další policejní vozy, také členové speciálního zásahového oddílu.

Policisté na muže také střílejí a postupně se jim podaří ho obklíčit. V bezvýchodné situaci, bez možnosti úniku, volí smrt a namíří zbraň proti sobě.

Uzavřená čtvrť

Policie neprodyšně uzavírá čtvrť a nepouští žádná vozidla dovnitř. Autobusy jsou odkláněny, automobily, který vyjíždějí, policisté kontrolují. Místní úřady vyzval obyvatele, aby nevycházeli do ulic a nestáli u oken.

Bratislavou a celým Slovenskem mezitím koluje mnoho protichůdných zpráv. Svědkové hovoří o tom, jak kulky létaly vedle nich a obyvatelé čtvrti o tom, jak slyšeli blízko střelbu a viděli policisty i pásky s nápisem Zákaz vstupu, ale nevěděli, co přesně se děje.

Případy šílených střelců

  • 27. července 2007 - Osmatřicetiletý muž střílel po náhodných kolemjdoucích ve východosrbské obci Jabukovac z legálně držené lovecké pušky. Zastřelil devět lidí a dva zranil.
  • 29. května 2008 - U bosenského města Tuzla zastřelil muž šest lidí a vážně zranil další osobu. Útočníkem byl bývalý bosenský voják.
  • 31. prosince 2009 - Celkem pět lidí zastřelil kosovský Albánec ve městě Espoo u Helsinek, z toho čtyři v nákupním středisku. V bytě pak zabil svou bývalou přítelkyni. Útočník spáchal sebevraždu.
  • 2. června 2010 - Dvanáct lidí zabil a 11 zranil britský taxikář na několika místech v hrabství Cumbria v severozápadní Anglii. Útočník nakonec spáchal sebevraždu.

Deník Sme popisuje pachatele jako patnáctiletého drogově závislého mladíka, Nový čas zase píše o bezdomovci romské národnosti. Odhad počtu obětí kolísá mezi šesti až devíti.

Spekuluje se nejprve o tom, že útočnici byli dva, pak dokonce tři. Spekulace neukončuje ani policejní prezident Jaroslav Spišiak, který tiskovou konferenci avizovanou původně na půl jednou posouvá až na půl třetí.

O tom, co v ulici Pavla Horova dělo, se tak slovenská veřejnost dozvídá až zhruba po pěti hodinách. Na tiskové konferenci ministra vnitra Lipšice a policejního prezidenta Spišiaka přímo v ulici, kde se vraždilo.

Byla to msta?

Útočník měl samopal vzor 58, dvě další střelné zbraně a několik plných zásobníků. Zřejmě dopředu naplánovaná pomsta.

Podle on-line deníku Aktuálne.sk vrah bydlel ve stejném domě jako oběti. On ve třetím, vyvražděná rodina ve druhém patře. Na místo dorazili romští příbuzní zavražděných a shromážděných novinářům naznačili, že střelec dával delší dobu najevo nenávist a nepřátelství k Romům.

Již citovaný čtenář Aktuálně.cz, který v domě rovněž bydlí, ovšem tvrdí, že problémem byly drogy, do nichž vyvražděná rodina údajně měla namočit střelcovy děti.

Foto: Reuters

Podle deníku Sme je muž bývalým vojákem z povolání. Sme také přinesla jeho fotografii ze samopalem v ruce a protihlukovými sluchátkami na uších. Před vchodem do paneláku jej vyfotografoval člověk, bydlící ve vedlejším domě.

Zraněný Čech?

V podvečer policie oznamuje, že na následky zranění zemřela další žena, kterou pachatel zasáhl na balkoně.

Zranění utrpělo celkem 15 lidí. Jeden člověk je v kritickém a tři další ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Poraněný policista byl střelen do hlavy a v nemocnici byl ihned operován.

Mluvčí Univerzitní nemocnice Bratislava informovala, že mezi vážně zraněnými je český občan.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Jiří Beneš ovšem ČTK tuto informaci nepotvrdil; podle něho to nyní nelze ověřit. "Ten dotyčný u sebe nemá žádné doklady, jeho stav je v tuto chvíli kritický, byť stabilizovaný, takže do rána mnoho moudřejší nebudeme," uvedl Beneš.

Podle lékařů patří k nejvážnějším poraněním zranění hrudníku, páteře a břišní dutiny či hlavy. Mezi zasaženými je i tříletý chlapec, který utrpěl lehké poranění ucha.

Vražda tolika lidí, jaké byla v pondělí svědkem Bratislava, se na území bývalého Československa odehrála naposledy před sedmatřiceti lety. Vražedkyně Olga Hepnarová tehdy v červenci najela záměrně s nákladním vozem do lidí, stojících v Praze na tramvajové zastávce. O život připravila osm lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy