Slovensko: Měli jsme si šíleného střelce víc všímat

Zahraničí Zahraničí
4. 9. 2010 23:25
Týden po sedminásobné vraždě stále není znám motiv pachatele.

Bratislava - Je to stále velká záhada a dost možná jí navždy i zůstane.

Na počátku tohoto týdne zastřelil padesátiletý Lubomír Harman sedm  lidí na bratislavském předměstí Děvínska Nová Ves a pak i sebe.

Nejhorší vražda v dějinách Slovenska už byla popsána do všech detailů, jen jeden stále chybí. Motiv pachatele. Proč se odhodlal k tak hrůznému činu?

Podle informací, které postupně vyplouvaly na povrch díky policii, ale spíš na stránkách slovenských novin díky práci reportérů, pocházel Harman z velmi složitých sociálních poměrů.

Ten člověk se musel zbláznit, říkalo mnoho lidí těsně po činu. I média vzápětí psala o šíleném střelci. Ale, jak uvedl deník Sme, dodnes není potvrzené, že Harman trpěl nějakou duševní poruchou.

Společnost si ho měla víc všímat, konstatovalo v deníku Sme více oslovených psychologů.

Podle informací, které poskytla deníku Čas pracovnice sociálního úřadu, žil šílený střelec pouze na podpoře, která činili 138 euro měsíčně (necelých 3500 korun).

Poslední dva roky byl Harman  nezaměstnaný. Další a další fakta skládají obrázek neúspěšného života uzavřeného člověka, o kterém nikdo moc nevěděl. Až do osudného dne.

Příbuzní bratislavského pachatele nepočítají s tím, že by se v nejbližší době konal Harmanův pohřeb. Bojí se o vlastní bezpečnost. V sobotu napsal slovenský bulvární deník Stopka, že část rodiny odjela natrvalo do Maďarska, údajně uprchla před tlakem veřejnosti a médií.

Od náznaků rasového motivu, který se s postupem času ukázal jako lichý, se čím dál častěji na Slovensku mluví o selhání systému, který má podchytávat sociálně slabé.

Ale je to dost možná jen další teorie, která má vyložit, proč Harman střílel. Žádné jasné důkazy nepřinesl ani týden, který uplynul od vraždění v Děvínské Nové Vsi.

Ozbrojený Harman tu v pondělí vnikl do bytu jednoho z paneláků a postřílel pět příslušníků jedné rodiny. Později zastřelil ještě dva lidi na ulici. Nakonec spáchal sebevraždu, když jej obklíčili a postřelili policisté.

 

Právě se děje

Další zprávy