Závory na přejezdech chybí i na silnicích I. třídy. Železničáři je začnou doplňovat

ČTK ČTK
31. 1. 2020 14:10
Správa železnic letos doplní závorami dalších 39 železničních přejezdů. Vedle toho 13 přejezdů vybaví světelnou signalizací. Dnes to státní organizace uvedla v tiskové zprávě. V Česku je téměř 8000 přejezdů, loni se na nich stalo 181 nehod, při kterých zemřelo 40 lidí. Meziročně to byl nárůst o 11 nehod a sedm obětí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Závory letos přibudou na 18 přejezdech na silnicích první třídy, dalších deset přejezdů bude doplněno na komunikacích druhé třídy a 11 na silnicích třetí třídy. Vedle toho bude dalších 13 přejezdů zejména u silnic třetí třídy nově doplněno o výstražnou světelnou signalizaci.

Už dříve správa železnic oznámila, že na 16 přejezdech nasadí kamerové systémy se softwarem na zjišťování dopravních přestupků. Záznamy z nich následně bude moci využívat policie. Software doplní i do už zavedených kamerových systémů na dalších 14 přejezdech. Vedle toho bude správa železnic ověřovat i další možná technická zabezpečení přejezdů.

Generální ředitel správy Jiří Svoboda připomněl, že organizace je aktivní i při prevenci. "Na našich webových stránkách, facebookovém profilu a komunikačním kanálu na YouTube.com je k dispozici množství preventivních spotů. Letošní rok jsme zahájili videi zaměřenými právě na bezpečnost na přejezdech," uvedl.

Podle statistik nehod na železničních přejezdech je jejich nejčastější příčinou nepozornost či riskování ze strany řidičů aut. K nejčastějším prohřeškům patří nedodržování maximální povolené rychlosti, nerespektování signalizace přejezdu a nedostatečná pozornost věnovaná řízení.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy